środa, 14 marca 2018

"Układanka" Natalia Nowak-Lewandowska 8/2018

                                                          
                                             
                                            "UKŁADANKA"
                                               Autor : Natalia Nowak-Lewandowska
                                                    Wydawnictwo : REPLIKA

Julianna Różańska, dziennikarka lokalnej gazety, to kobieta, która ma za sobą trudną przeszłość − uzależnienie od narkotyków, śmierć ukochanego. Brat bliźniak Julianny, Jakub, pomógł jej stanąć na nogi, kiedy rodzice się od niej odwrócili. Wspólnie wyjechali z Łodzi do Katowic, żeby rozpocząć nowe życie. Jakub jest policjantem, dzięki czemu Julianna zawsze pierwsza otrzymuje informacje o ciekawych zdarzeniach w ich regionie.
W Lesie Murckowskim przypadkowy spacerowicz znajduje kości. Eksperci potwierdzają, że są to ludzkie zwłoki. Rozpoczyna się śledztwo. W identyfikacji zwłok pomaga specjalista w dziedzinie antropologii sądowej, choleryk, awanturnik, który nienawidzi Julianny. Współpraca będzie wyzwaniem dla nich obojga.
(źródło opisu Wydawnictwo Replika)Natalia Nowak-Lewandowska słynie z książek w których nie boi się poruszać tematów która dla większości społeczeństwa są tabu. Doskonale rozbudowane postacie z niezwykle dopracowanymi profilami psychologicznymi znajdziemy w jej wcześniejszych powieściach "Pozorność" i "Głód miłości".Tym razem autorka napisała coś innego. Ale czy to znaczy nie znajdziemy w tej książce autorki jaką znamy?

"Było już ciemno, las wyglądał złowrogo. Niebieskie światła nadawały mu jeszcze bardziej demonicznego wyglądu. Jej ciałem wstrząsnął mimowolny dreszcz i chciała wierzyć, że to z zimna, ale jednak nie czuła się tu komfortowo"

"Układanka" to książka zapowiadająca cykl "Teoria gier". To fascynujący kryminał delikatnie przełamany elementami obyczajówki, w którym autorka dzieli się z nami swoją fascynacją tematem i tajnikami, antropologii sądowej.
Julianna Rożańska to dziennikarka dla której nie ma tematów trudnych, siostra policjanta dzięki któremu załapuje się na "temat życia" kiedy w lasku Murckowskim znalezione zostają ludzki kości. To kobieta o skomplikowanej, trudnej młodości gdzie balansowała na granicy życia i śmierci. Mieszka z ukochanym psem, spotyka się z mężczyzną który nie rozumie że to co ich łączy to tylko przyjaźń i sex.
Kiedy zaczyna pisać tekst o tajemniczych okolicznościach znalezienia szczątków w lesie, poznajemy przy okazji, skomplikowane losy jej najbliższych. Brata bliźniaka-Jakuba, jego obecnej żony Weroniki żyjącej w cieniu zmarłej poprzedniczki, bratanicę - nastolatkę zagubioną we własnej rodzinie która szuka wsparcia właśnie u ciotki. Poznajemy również ludzi związanych ze śledztwem w tym Wojtka, specjalistę antropologa sądowego który pozornie nienawidzi Julianny a która go fascynuje.
Bardzo ciekawą częścią lektury są osoby związane z ofiarą. Mężczyźni którzy ją kochali i wykorzystywali, kobieta której ufała bezgranicznie a także przeszłość zaginionej i jej obecne życie.

"...W sumie to nie zazdrościła jej, zawsze w cieniu, zawsze na uboczu, niezaakceptowana i chyba jednak samotna"

Natalia jest mistrzynią w pisaniu o trudnych tematach, przedstawione w "Układance" związki rodzinne, wyniki tych relacji są wręcz przerażające. Chociaż nie brak tu miłości, co widać w walce Jakuba o wyrwanie Julianny ze szponów narkotyków, jego tęsknotą za zmarłą pierwszą żoną.
W tej powieści autorka pokazała że potrafi też napisać niesamowity kryminał i to z taką dokładnością szczegółów, opisów procedur, a tym samym wodząc czytelnika za nos do samego końca by nie domyślił się za szybko kto jest sprawcą zbrodni prawie doskonałej. Przypomina też w swojej powieści o tym, jak bardzo możemy pomylić się poznając czy oceniając ludzi. Natalia Nowak-Lewandowska jak zwykle zachwyca dbałością o wszelkie szczegóły, oraz umiejętnością zachęcenia czytelnika do sięgnięcia po kolejną część cyklu. Ja już czekam niecierpliwie.

Tak po skończeniu tekstu zastanawiałam się, gdzie mogłabym ulokować książkę na swoich półkach i wiecie co? Wpadłam na pomysł że sąsiedztwo Hanny Greń byłoby tu idealne. Chociaż, zastrzegam ich książki jednak się różnią!

Daję : 9/8
Ilość stron : 348
Wydawnictwo : ReplikaZa możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Replika

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz