piątek, 15 maja 2020

" Krzyk zagubionych serc " Joanna Jax 23/2020 (213)


                               "KRZYK ZAGUBIONYCH SERC"

                                    Cykl: Prawda zapisana w popiołach  tom 2
                                                     Autor: Joanna Jax
                                                Wydawnictwo : Videograf

Witajcie.
Niebawem premiera kolejnego tomu tego cyklu, więc spieszę z pełną recenzją "Krzyku zagubionych serc". Uwielbiam książki tej autorki, mają niepowtarzalny klimat, uczą przy tym historii i pokazują, jak bardzo skomplikowane są charaktery ludzi.

________________________

Początek lat sześćdziesiątych. Zimna wojna się zaostrza, na świecie wrze, a Polacy próbują odnaleźć się w gomułkowskiej „małej stabilizacji”. Dla bohaterów nadszedł jednak czas, gdy życie zaczyna wystawiać rachunek za popełnione błędy. Niektórzy, szargani wyrzutami sumienia, starają się naprawić sytuację, innym los nie pozostawia wyboru. Jedynie najbliższe sercu osoby rozumieją motywy postępowania, a okoliczności często nie wydają się jednoznaczne. Mimo swoich wad i przewinień każdy z nich szuka oparcia w drugim człowieku i akceptacji. Czy uda się im wybrnąć z problemów, czy przyjdzie im za swe występki płacić przez resztę życia?
(opis wydawcy)


________________________

                                                                       ****

"Wiesz, przyjaciół akceptujemy takimi, jakimi są. Jednak jeśli ci przyjaciele pojawiają się w twoim życiu tylko w chwilach, gdy potrzebują pomocy, chyba nawet na podobne miano nie zasługują."


                                                                       ****

Mamy lata sześćdziesiąte i znów podglądamy życie wcześniej poznanych bohaterów. Lata mijają, jednak czas pokazuje, że nie wszytko układa się po ich myśli. Czasem jest to wynik złych wyborów, a czasem sytuacji, którym ciężko było się przeciwstawić. Poznajemy też kawałek "innego świata" gdzie nasi przyjaciele próbują spełniać swoje marzenia, jednak droga do nich jest wyboista.


Wiele zmian zachodzi w życiu Błażeja. W końcu wychodzi na jaw jego romans, za co przychodzi mu słono zapłacić. Z jednej strony dużo traci, a z drugiej wreszcie może spokojnie zasypiać.

Nela chce spełniać marzenia o zostaniu korespondentką zagraniczną, czekają ją przy tym ciężkie chwile, na dodatek jej życie uczuciowe wciąż jest bardzo skomplikowane.

Kuba zaczyna robić prawdziwą karierę, nie jest przy tym świadom, jak bardzo ktoś się dla niego poświecił, by mógł spełniać swoje marzenia. Sam boi się miłości sądząc, że przynosi swoim kobietom wyłącznie pecha.

Nadia wciąż jest zagubiona, jedyne czego jest pewna, to to, że kocha Kubę ponad wszystko. Jest gotowa za cenę własnego szczęścia kłamać mu w żywe oczy, by tylko ten nie rezygnował z marzeń.

Mateusz próbuje uciec przed samym sobą, podejmuje się niebezpiecznych zadań i pokazuje się jako silny, mądry mężczyzna.Po raz kolejny przepadłam w lekturze na długie wieczory. Z zapartym tchem czytałam o losach bohaterów, którym znów nie było dane spocząć na laurach. Ten tom, w moim odczuciu, jest w ogromnym stopniu poświęcony uczuciom.
Prawie każda z postaci musi podejmować decyzje, co dalej, jakie wybory wreszcie podjąć, czy iść za głosem serca, czy rozsądku.
Czasem te decyzje zostają wymuszone przez los, ale może i dobrze się dzieje, jak w przypadku Błażeja. Przecież to dobry, prosty człowiek, który kiedyś tam, decydując się na romans z wpływową kobietą, nie zrobił tego z prostych pobudek. On zrobił to dla rodziny, czego Gabrysia nie może do końca zrozumieć, i w sumie, jako kobieta jej się nie dziwię. Z drugiej zaś strony, jej postać tutaj wyjątkowo mocno mnie irytowała. Myślę, że to pewnie dlatego, że Błażej od początku jest jednym z moich ulubieńców, i nie podobało mi się, jak go traktuje.
Widzimy jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Dzięki temu Błażej znów może być panem własnego losu, może pracować gdzie chce, nie wstydząc się pochodzenia, wykształcenia, on wie, że pieniądze szczęścia nie dają. Jednak za wszelką cenę chce odzyskać miłość i zaufanie ukochanej żony.                                                                            ****


"Kiedy masz dzieci, które kochasz ponad wszystko, wydaje ci się, że uchronisz je przed błędami które sam popełniłeś."                                                                             ****Joanna Jax w niezwykły sposób, za pomocą słowa pisanego "maluje" w naszej wyobraźni obrazy miłości pomiędzy poszczególnymi osobami. Przekazuje nam, do czego są zdolni kochający ludzie. Widzimy, do czego zdolna jest posunąć się matka, by zatrzymać przy sobie dziecko, do czego zdolna jest kobieta, by uszczęśliwić swojego wybranka, czy też jakie kroki może podjąć zazdrosna kobieta.
Ta książka jest mocna, przepełniona miłością i wyborami. To też takie porządkowanie niektórych wątków, które dają wrażenie, że bohaterowie zaczynają dojrzewać  i brać odpowiedzialność za swoje czyny.
Po raz kolejny też autorka umiejętnie wplata w swoją powieść kawał prawdziwej historii lat sześćdziesiątych. Poznajemy ustrój, niepokoje i mentalność ludzi.
Z niecierpliwością czekam na kolejny tom. Polecam z całego serca.


Daję : 11/10
Ilość stron : 432
Wydawnictwo : Videograf

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Videograf.


4 komentarze:

 1. Tak wysoka ocena książki wskazuje na to, że nie można obok niej przejść obojętnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jest w planach cała seria, bo tylko jej mi brakuje. Wcześniej, czy później na pewno będzie u mnie, bo uwielbiam powieści Joanny.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tej serii Pani Jax nie znam, ale bardzo lubię jej inną serię. Tę też planuję przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii ani autorki ale na pewno przyjdzie na to czas.

  OdpowiedzUsuń