poniedziałek, 14 grudnia 2020

"Odcienie życia" Jagna Rolska 67/2020 (257)

 


                                         "ODCIENIE ŻYCIA"

                                                       Autor : Jagna Rolska
                                                    Wydawnictwo : LuckyCześć.
Dziś zapraszam, po raz kolejny nad polskie wybrzeże. Nasza bohaterka wciąż przebywa na Helu, by raz na zawsze wyjaśnić i poznać przeszłość swoich najbliższych. Muszę przyznać, że ta podróż w czasie, dla mnie, jako czytelnika była fascynująca.


-------------------------------------

Ania po odnalezieniu w Helu swojej przyszywanej matki postanawia wyjaśnić wszystkie rodzinne tajemnice z przeszłości. Pomoże jej w tym nie tylko Jaśka, ale także niezawodna pani Jadwiga, Piotrek i jego ciotka, która z życiem Ani ma więcej wspólnego, niż na początku mogło się wydawać.
Ile może namieszać w życiu nastolatki nieżyjąca od dawna matka? Jakie niespodzianki i rozczarowania czekają jeszcze wchodzącą w dorosłość dziewczynę? Czy zdoła udźwignąć ciężar przeszłości, by móc zacząć normalnie żyć?
(opis wydawcy)


---------------------------------


                                                                               ****

"Dom rodzinny jest miejscem, z którego powinno się mieć jak najlepsze wspomnienia. Powinien być latarnią morską na wzburzonych falach dorosłego życia."                                                                                ****

Na wstępie przypomnę, że "Odcienie życia" to kontynuacja losów bohaterów z książki " Testament życia". Co prawda autorka zadbała, by tę powieść, mogli czytać również ci, którzy nie poznali wcześniejszej historii, a to za sprawą streszczenia, które znajdziecie zaraz na wstępie, to jednak zachęcam, by przeczytać pierwszą książkę. Jest bowiem tak niesamowita, że myślę, za jakiś czas znów do niej powrócę, by przypomnieć sobie tamte emocje.

Ania po przeczytaniu pamiętnika matki ma nadzieję poznać ciąg dalszy całej historii. Za sprawą ciotki Jaśki, przyjaciela rodziny doktora Walickiego, a także, wydawałoby się postronnych osób, takich jak pani Jadwiga czy Halszka, dowiaduje się o swoich najbliższych rzeczy wręcz niewiarygodnych. Próbuje poukładać sobie to, co spadło na nią z dnia na dzień. Wspiera ją w tym dzielnie, Piotr i ojciec, który jakby nie było, jest jednym z najbardziej pokrzywdzonych i oszukanych. Jednak w ogólnym rozrachunku czas pokaże, kto z bohaterów zyska, a kto straci na obudzeniu duchów z przeszłości.Jagna Rolska kolejny raz zachwyca. To, co przelała na papier tych dwóch książek, bardzo długo pozostanie w mojej pamięci. Niezwykła, mimo wszystko barwna, choć pełna cieni historia bliźniaczek, których wybory zaważą na losach naprawdę wielu osób, z jednej strony przeraża, a z drugiej wzbudza refleksję.
Ada i Jaśka, ogień i woda. Jedna wyrazista, przebojowa, bez skrupułów, kochająca własną wygodę egoistka, druga znów rozważna, wrażliwa, gotowa na poświęcenia kobieta, którą los nie oszczędza. To właśnie one zapoczątkowały lawinę wydarzeń, których konsekwencje poniesie Ania i jej najbliżsi.

Autorka ma dar zaskakiwania czytelnika. Serio, byłam pewna, że po tym co pokazała w "Testamencie życia" ciężko jej będzie to przebić. A jednak jej się to udało! Może to, czego dowiedzieliśmy się o Adzie, nie było najbardziej zadziwiające, bo przecież jej destrukcyjne wybory nas o tym przestrzegały, to jednak to, jak poprowadziła losy bohaterów z nią związanych, mogą być szokujące. To właśnie oni teraz są najważniejsi, dowiadujemy się, jak radzili sobie kiedyś, poznamy teraźniejsze wybory.
Nie do końca po mojej myśli potoczyły się niektóre wątki, i czytając, mówiłam sobie, kurczę, ale jak to?, to jednak myślę, że to dodało smaczku całej powieści, a tym samym pokazało, że plany planami, a życie swoje. Za to inne wbijały w fotel! Taka podróż Jaśki do Afryki, to było dla mnie wielkie wow.                                                                               ****


"Wiesz, czas wiele zmienia. Pewne rzeczy zaciera, inne pozwala zobaczyć w nowym świetle. Gdyby człowiek całe życie przeżywał te same sprawy z równą intensywnością, po prostu by od tego zwariował."                                                                             ****


Czytając tę powieść, a raczej te dwie powieści widać, ile pracy w ich napisanie włożyła autorka. Charakterystyka postaci, których, przyznajmy szczerze, trochę tu jest, musiała być czasochłonna, do tego opisy, często wzbogacane legendami, faktami historycznymi, wnikliwe obserwacje środowiska młodzieży trudniącej się handlem narkotykami i ich walka o przetrwanie. To wszystko złożyło się na naprawdę kawał bardzo dobrej lektury.
Ze swojej strony gorąco będę zachęcać do przeczytania tych książek, w moim rankingu, to zdecydowanie najlepsze powieści jakie czytałam w tym roku.

Daję : 10/10
Ilość stron : 384
Wydawnictwo : Lucky
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce Jagnie Rolskiej oraz Wydawnictwu Lucky

1 komentarz: