środa, 25 kwietnia 2018

"Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" Krystal Sutherland 15/2018 "PRAWIE OSTATECZNA LISTA NAJGORSZYCH KOSZMARÓW"
                                                  Autor : Krystal Sutherland
                                                  Wydawnictwo : Dolnośląskie
Czy znasz kogoś, kto nie ma żadnych lęków? Bo ja nie, i myślę że chociażby tak twierdził, to będzie kłamał. Każdy z nas czegoś się boi. Jeden całkiem zrozumiałych rzeczy, a inny takich o jakich w życiu byś nie pomyślał.


Czy strach przed miłością może być fobią?
W rodzinie Esther wszyscy są skazani na fobie. Ojciec cierpi na lęk przestrzeni, brat bliźniak nie zniesie ani chwili w ciemności, a matka hipsterka przeraźliwie obawia się pecha. Dziewczyna jeszcze nie wie, jaki strach zawładnie jej życiem, lecz na wszelki wypadek unika potencjalnych zagrożeń i spisuje je na specjalnej liście. Gdy któregoś dnia zostaje okradziona, znika także niedokończona lista najgorszych koszmarów… Te niefortunne okoliczności doprowadzają Esther do nawiązania przyjaźni z kimś, kto jest gotów pomóc jej w pokonaniu wszystkich fobii…
(źródło opisu Wydawnictwo Dolnośląskie)


                                                               ********

"Lęki nie staną się pełnymi fobiami, jeśli będziesz się ich wystrzegać, a fobia cię nie zabije, jeśli tobą nie zawładnie... "

                                                               ********

Powiem szczerze, byłam zaskoczona tym co znalazłam na kartach książki. Spodziewałam się typowej komedii z elementami grozy. Ot, lęki, fobie które prowadzą do absurdalnych sytuacji i śmiejemy się do łez podczas lektury. Tymczasem...
Są w powieści zabawne sytuacji i owszem, ale autorka bardziej postawiła na złożoność ludzkich charakterów i sytuacji które kierują naszymi ścieżkami życia. Pokazała że ludzie których spotykamy na swojej drodze, kształtują naszą teraźniejszość i przyszłość. Mogą pomóc, a mogą również zrujnować to, co tworzymy latami.
Tytułowe fobie w powieści "Prawie ostateczna lista najgorszych koszmarów" zawładnęły życiem rodziny Esther. Matka nieustannie obawia się pecha, ojciec od lat nie opuszcza piwnicy cierpiąc na lęk przestrzeni , brat panicznie boi się ciemności a nasza bohaterka ma całą listę swoich, najmniejszych nawet lęków, która pewnego dnia zostaje skradziona. Jednak nie ma tego złego. Kiedy winowajca zwraca listę, przekonuje dziewczynę do walki z jej strachem, za pomocą oswajania się z sytuacjami których się obawia. A wszystko to przez człowieka, którego spotkał dziadek,a który to zwał się Śmierć.

                                                                  ********
"Pięćdziesiąt koszmarów. Pięćdziesiąt tygodni. Pięćdziesiąt filmików. Pięćdziesiąt okazji, by spotkać Śmierć i osobiście poprosić o zdjęcie klątwy. "

                                                                 ********

Dzięki tytułowej liście, autorka książki pokazuje nie tylko, jak pomoc sobie w walce z fobią, ale również więzi rodzinne, wpływ chorób psychicznych, depresji, uzależnień na członków rodziny, oraz to że niewłaściwe przykłady starszych dla dzieci, mogą zniszczyć ich postrzeganie świata. Ta książka to nie tylko smutek i strach, to także cięty język Jonaha (choć jego żarty i podtekstach seksualnych bawiły mnie może przez pierwsze rozdziały, ale, być może powieści młodzieżowe na tym zyskują?;) czy też delikatnie wpleciony, wątek miłosny.
W ogólnym podsumowaniu książka, moim zdaniem zdecydowanie dla młodzieży, i jestem pewna że będą zachwyceni! Mnie czytało się ją dość topornie, mimo iż sam język i styl był przystępny. Plus za poruszanie ważnych problemów i kierowanie takich książek dla młodych odbiorców.

                                                                 ******

"Wszystko, czego pragniesz, znajduje się po drugiej stronie strachu"

                                                                ******

Daję : 7/10
Ilość stron : 318
Wydawnictwo : Wydawnictwo Dolnośląskie

Za książkę dziękuję:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz