piątek, 28 października 2022

"Z duszą na ramieniu czyli święta z Dziewuchami" Ada Johnson 14/2022 (338)

         


"Z DUSZĄ NA RAMIENIU CZYLI ŚWIĘTA Z DZIEWUCHAMI"

                                                              Autor : Ada Johnson
                                                          Wydawnictwo : Videograf SA


Cześć kochani.
Dzięki takim powieściom, jak ta, o której Wam teraz opowiem, człowiek czuje, że święta za pasem. Ależ ta historia ma klimat! Jest głośno, gwarnie, pachnąco i bardzo rodzinnie, więc czego trzeba więcej? No może zbłąkanego ducha...albo dwóch! Zapraszam.

--------------------------------

W szkockim domu polsko-angielskiego małżeństwa Ady i Rossa Hudsonów trwają przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. W gościnnych murach Strasznego Dworku zebrało się liczne towarzystwo, tworząc prawdziwy tygiel narodowości, kultur, a nawet… wymiarów. Tak to bywa, gdy jeden z gości jest etnografem badającym zwyczaje pogrzebowe Szkotów i niechcący sprowadza pod dach gospodarzy cmentarną zjawę. Szybko okazuje się, że niespokojna dusza oczekuje od mieszkańców dworku czegoś więcej niż miejsca przy wigilijnym stole.

Czy Adzie uda się rozwikłać tajemnicę, zapobiec rozstrojowi nerwowemu co wrażliwszych jednostek i urządzić swym bliskim magiczne święta? Tego dowiecie się, przekraczając próg starego dworu, którego wnętrze wypełnione jest czarownymi zapachami, niebiańską muzyką i ludźmi radośnie pielęgnującymi różnorodne tradycje bożonarodzeniowe. A że trochę przy tym straszy…
(opis wydawcy)


---------------------------


                                                                                 ****

"Wprawdzie obiecałam sobie kiedyś, że już nigdy nie nazwę Leśnej Sadyby Strasznym Dworkiem, ale wbrew moim staraniom i napominaniom zarówno rodzina, jak i przyjaciele właśnie tak nazywali nasz szkocki dom."


                                                                    ****


Po raz kolejny jesteśmy gośćmi w Leśnej Sadybie, czyli potocznie mówiąc Strasznym Dworku. Tym razem będzie to magiczny czas świąt Bożego Narodzenia. W dworku z dnia na dzień robi się coraz tłoczniej, a pamiętajmy, że od jakiegoś czasu pełni on też funkcję pensjonatu i oprócz Wiecznych Narzeczonych- gospodyń pensjonatu, przebywają tam goście, którzy wykupili pobyt. Na dodatek przybłąkała się jakaś zagubiona duszyczka z pobliskiego cmentarza. Ada wraz z przyjaciółkami i rodziną postanawiają wyjaśnić, kim jest tajemniczy lokator, i co oczywiste odprowadzić go na wieczny odpoczynek.
Pamiętajmy, że to nie może być takie proste w tym towarzystwie, ba, pojawia się kolejny duch, tym razem bardziej swojski i psotny co tym razem ułatwia Adzie i Rośkowi identyfikację. Zjeżdżają kolejni goście, robi się coraz gwarniej, weselej, zaczynają się też przygotowywania do świąt, dekorowanie, pichcenie, a to oczywiście sprzyja też rozmowom. Jeśli w tym momencie ktoś z Was zacznie mylić imiona bohaterów, których jest po prostu multum, to nic strasznego! Sama gospodyni dworku w pewnym momencie ma podobny kłopot, ale o tym cii!"Z duszą na ramieniu czyli święta z Dziewuchami" to już trzecia odsłona mojego ukochanego cyklu pisanego przez Adę Johnson.
Po prostu uwielbiam tę ekipę, ten gwar, bezpośredniość, różnorodność charakterów, a jednocześnie oddanie tych bohaterów, bo przecież to jednak nie same Dziewuchy.
Za każdym razem śmieję się do łez, czytając często dość siarczyste dialogi,  a moja wyobraźnia sprawia, że czuję się tak, jakbym tam z nimi była, chodziła po pubach, sprzątała pokoje, zwierzając się z kłopotów, próbowała wypieków (tu dodam, że warto mieć przekąski przy lekturze, bo człowieka ssie w żołądku!) Dodajcie to tego ten nadzwyczajny, świąteczny klimat, dekorowanie choinek,  prószący śnieg, opowieści o tradycjach świątecznych w różnych krajach.


                                                                           ****

"I ty się dziwisz, że mój biedny ojciec ma figle w głowie!- powiedział z udawaną przyganą.-
Ja też bym miał, gdyby atrakcyjna kobitka w samych majtkach robiła przede mną takie wymachy."


                                                               ****


Ta książka nie tylko bawi, czy delikatnie straszy, za sprawą zjaw, o nie. Ona też uczy i pokazuje, jak ważne są tradycje, międzyludzkie relacje, przyjaźń, miłość.
Ten tom to też coś w rodzaju hołdu dla taty Rossa- Tony'ego, pożegnanie kochanego ojca, teścia, dziadka, w wyjątkowy sposób.
Ada pisze w sposób, który kupuje mnie za każdym razem, ma po prostu to COŚ. Bardzo polecam, i szepnę, że to idealny prezent na Mikołaja bądź pod choinkę.

Daję : 10/10
Ilość stron : 362
Wydawnictwo : Videograf SA
Współpraca barterowa


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu - Wydawnictwa Videograf SA1 komentarz: