środa, 29 listopada 2017

Cykl Wędrowcy - "Eperu" i "Habbatum" Augusta Docher.

                                           "EPERU" I "HABBATUM"
                                                Autor : AUGUSTA DOCHER
                                                   Wydawnictwo BIS

Witajcie.
Dzisiaj chcę Wam polecić kolejne książki Augusty Docher, autorki m.in. "Kryształowych serc".
Będą to dwie powieści -"Eperu" i "Habbatum". Pozwoliłam sobie umieścić je w jednej recenzji ponieważ jako cykl tworzą spójną całość, czyli historię dwójki głównych bohaterów książek- Anny Wilk i Leo Blacka.

Anna to z pozoru zwykła nastolatka. Mieszka wraz z mamą, jej koleżanką i jej córką Wiktorią w Londynie , mimo iż wszystkie są rodowitymi Polkami.
Anna i Wiki są przyjaciółkami, a to oznacza że są właściwie nierozłączne. Gdzie jedna tam i druga, a dzięki temu Anna poznaje miłość swojego życia. A wszystko to przez fascynację Wiki do gwiazdora filmu do którego wzdychają wszystkie nastolatki na całym świecie, oczywiście oprócz Anny ;)
Kiedy w nagrodę za ukończenie szkoły dziewczęta razem z matkami jadą do Francji, odwiedzają również Cannes.Wiki za wszelką cenę chce zdobyć autograf Leo Blacka korzystając z okazji że odbywał siętam Festiwal filmowy. Anna po wielu namowach godzi się jej towarzyszyć. I właśnie tam Anna i Leo przekonują się co to znaczy przysłowiowy "grom z jasnego nieba" . Z tłumu nastolatek Leo zauważa tylko Annę i proponuje jej spotkanie. Kiedy do niego dochodzi Anna dowiaduje się że Leo nie jest zwyczajnym człowiekiem...
Na kolejnych kartach powieści poznajemy Leo bliżej. Okazuje się, że pochodzi on z plemienia Eperu i jest Wędrowcem, który odradza się po śmierci w nowych wcieleniach. Z pozoru to mężczyzna o którym marzą kobiety na obu półkulach. Przystojny, bogaty, szarmancki. Ale to nie wszystko czym jest Black. To mężczyzna z interesującą przeszłością i bardzo niepewną przyszłością.
Anna to znów dziewczyna pełna marzeń i pasji artystycznych. Chce rozwijać swoje talenty, jest raczej skromna i nieśmiała z czego zawsze nabija się Wiktoria- zupełne przeciwieństwo głównej bohaterki.
Pierwszy tom cyklu to opowieść o rozkwitającej, bardzo niezwykłej miłości.W dzisiejszych czasach wielu młodych żyje ideałami że miłość przezwycięża wszystkie przeszkody.Anna i Leo tych przeszkód na swojej drodze mają niestety wyjątkowy urodzaj. Powoli poznajemy znaczenie "Eperu", jacy są ,czym się kierują...

"Miłość jest jak herbaciane liście. Nawet gdy z czasem odparuje z nich woda i pokryją się kurzem, wrzucone do wrzątku z powrotem odzyskują barwę, zapach i smak. Zasuszone uczucie pod wpływem gorącego wspomnienia też nabiera kolorów."
Drugi tom "Habbatum" jest moim zdaniem lepszy od Eperu. Widać że debiutantka rozwinęła skrzydła po bardzo dobrze przyjętej pierwszej książce i zaczęła zaskakiwać czytelników niesamowitymi zwrotami akcji.Tutaj prym wiodą sytuacje bardziej sensacyjne, dramatyczne. Leo i Anna już jako para po różnych przejściach mimo ogromnej miłości do siebie są wystawienie na kolejne próby. Mało tego, pojawia się w związku ktoś trzeci!

"Miałem wrażenie, że to widzę: swoją pustą dłoń, aparat telefoniczny odbijający się od szklanego blatu i zwisający na chwilę nad kamienną posadzką, zanim rozpryśnie się na kilka fragmentów lądujących tuż obok kominka..."

Ten tom przybliża nam również plemię Habbatum czyli tych "złych" poznajemy ich członków, metody działań a także ich słabe strony.
Wielkim plusem "Habbatum" jest również doskonale przedstawiona wartość prawdziwej przyjaźni. Chwilami skłonna byłabym powiedzieć że bardziej polubiłam postaci drugoplanowe!

Augusta Docher na swój debiut wybrała niesamowity rodzaj literatury, coś w rodzaju paranormal delikatnie przeplecione z romansem, sensacją plus szczypta komedii.Jak dla mnie mieszanka doskonała! Cudownie wykreowała swoje postaci i ich charakterystyki. Powieści pomimo wspólnej objętości ponad tysiąca!!!stron czyta się bardzo lekko i szybko. Czytelnik nie ma czasu się nudzić bo u Augusty ciągle się coś dzieje. Mimo iż z założenia książki "Eperu" i "Habbatum" kierowane są dla młodzieży bardzo łatwo się przekonać że to lektura dla czytelnika absolutnie w każdym wieku.
Autorka pokazała że świat nie zawsze jest taki jakim go widać, czasem to co ważne jest niewidoczne dla oczu.
Z niecierpliwością wyglądam teraz tomu trzeciego aby dołączył na półce do swoich "sióstr" a ja znów zagłębię się w świecie Wędrowców. Polecam gorąco!Najlepszy prezent pod choinkę!;)


Daję : 8/8
Ilość stron : 550 "Eperu" / 560 "Habbatum"
Wydawnictwo : BIS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz