wtorek, 19 grudnia 2017

"Natalia Nowak-Lewandowska "Głód miłości"

                                                    

                                                           "GŁÓD MIŁOŚCI"
                                        Autor : Natalia Nowak-Lewandowska
                                                  Wydawnictwo : Replika

Witajcie.
Czy po takiej rekomendacji, dalibyście radę oprzeć się tej lekturze?


"Nie każdy związek zaczyna się idealnie i nie zawsze jest bajką.Czasem trzeba wejść do czyjegoś piekła i w nim poszukać miłości"
                                                         Natasza Socha.

                                                              ****
Młody adwokat, Dawid, ma w życiu wszystko oprócz tego, co wydaje mu się zbędne: miłości i stabilizacji. Pewnego dnia na przejściu dla pieszych potrąca samochodem młodą dziewczynę, Martę. Nie wie jeszcze, że ten wypadek wywróci jego życie do góry nogami. Dziewczyna od początku wydaje mu się nieco dziwna i niekonsekwentna w swoich zachowaniach i reakcjach. Dawid odwiedza ją w szpitalu, gdzie po wypadku Marta dochodzi do siebie, i jest nią coraz bardziej zauroczony. Nie może jedynie zrozumieć, skąd jej dziwne zachowanie: raz okazuje mu serdeczność i zainteresowanie, by po chwili patrzeć na niego z taką wściekłością i niechęcią, jakby miała przed sobą największego wroga.

(źródło opisu Wydawnictwo Replika)


"Głód miłości" to druga książka Natalii Nowak-Lewandowskiej. I jak w pierwszej, porusza ona bardzo ważne społeczne problemy. Autorka nie ogranicza się jedynie do standardowych relacji damsko- męskich, ona stawia je poziom wyżej, robiąc bardziej wyrazistymi, skomplikowanymi poprzez stawiane bohaterom wyzwania.
Tak właśnie w tej powieści takimi "kłodami" rzucanymi pod nogi jest choroba psychiczna głównej bohaterki Marty, zwana borderline.
Dawid, dotychczas nigdy wcześniej nie spotkał na swojej drodze kobiety ,która aż tak zawładnęłaby całym jego jestestwem. Jego życie to praca którą uwielbia, i świetnie sobie w niej radzi.
Marta, młoda kobieta z poniekąd traumą swojego życia, odrzuceniem przez bliskich z powodu swojej choroby, która od zawsze jak jej wpajano była wstydem. I nagle ten "przypadek"?"zrządzenie losu"? czyli dość gwałtowne spotkanie tej dwójki. Ich uczucie, które rozwija się z każda chwilą. Dziwne reakcje i zachowania Marty, które niepokoją, zaskakują a czasem wzburzają Dawida. I to wyjaśnienie... choroba...borderline...zaburzenia osobowości...

"Czy miał w sobie na tyle dojrzałości, żeby wziąć na siebie odpowiedzialność za drugą, chorą osobę?"


Bardzo ciekawą parą w tej powieści są też, przyjaciele Dawida, czyli Grzegorz i Alina. Ich związek, też jest postawiony pod ścianą z powodu wyzwania rzuconego przez los. Czy zdołają stawić mu czoła?


"Była sama wśród najbliższych, nieakceptowana, niczym wstydliwa prawda o ich idealnym życiu, rysa, której nie chcieli i nie mogli zaakceptować."


Natalia Nowak-Lewandowska zachwyca w swych książkach absolutną wnikliwością w ludzką psychikę. Przekazywanie czytelnikowi odczuć swoich bohaterów, ich bólu, lęku, a jednocześnie tłumaczeniem tych zachowań i jakby próbowanie ich "ocieplania" w naszych oczach. Że choroby są trudne, ale to nie one ponoszą odpowiedzialność za całe zło. Zło to ludzie którzy patrzą na nasze cierpienie udając że go nie widzą. Najbliżsi, którzy karzą nas głodem miłości. Spojrzenie autorki na własnego bohatera, z taką zmiennością nastrojów i zachowań, wskazuje na  jej doskonałe przygotowanie z wiedzy psychologiczno-psychiatrycznej.
Zapraszam do lektury :)


Daję : 8/8
Ilość stron : 318
Wydawnictwo : Replika

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Replika.


2 komentarze:

 1. Ta historia bardzo mnie ujęła! :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Natalia Nowak-Lewandowska pisze wyjątkowe książki:)
   Dziękuję za odwiedzinki! <3 <3

   Usuń