środa, 29 lipca 2020

PRZEDPREMIEROWO "Miłość w Auschwitz. Edward Galiński Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od smierci. Francesca Paci 39/202 ( 229))


                                 "MIŁOŚĆ W AUSCHWITZ"

                             Edward Galiński Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci.
                                              Autor : Francesca Paci
                                       Wydawnictwo : Prószyński i S-kaWitajcie.
Dziś chciałabym Was zachęcić , do sięgnięcia po kolejne świadectwo nadludzkiej siły, wiary i miłości. Historia Edka i Mali, choć mało znana, zasługuje na to, by ją poznać.

"To obóz koncentracyjny Auschwitz. Wszelki opór o nieposłuszeństwo będą surowo karane. Kto nie okaże posłuszeństwa przełożonym, lub będzie próbował ucieczki, zostanie skazany na śmierć..."

____________________

Ta historia jest prawdziwa - gdyby wyszła spod pióra pisarza, z pewnością krytykowano by go za zbyt wybujałą wyobraźnię.
To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych, prawdziwych opowieści o miłości. Polski więzień polityczny, żydowska dziewczyna, szaleńcza miłość i obóz w Auschwitz w 1944 roku. Edward Galiński i Mala Zimetbaum, wykształcona, błyskotliwa młoda kobieta, pełniąca w obozie rolę tłumaczki, zakochali się w sobie i dokonali niemożliwego. Uciekli z Auschwitz, by chociaż przez chwilę cieszyć się swoją miłością na wolności.
Dlaczego jest to dziś historia prawie zapomniana? Czy dlatego, że nie znalazła szczęśliwego zakończenia? Włoska dziennikarka, Francesca Paci przywraca w swojej książce pamięć o dwojgu niezwykłych ludziach i ich heroicznej miłości, która okazała się warta śmierci.
(opis wydawcy)

_______________________
Ta książka to nie POP- HOLOKAUST, jakich teraz ukazuje się mnóstwo, to zapis prawdziwych losów bohaterów, więźniów Auschwitz, opisanych przez nagradzaną dziennikarkę LaSTAMPA. Wszystko podparte prawdziwymi nazwiskami, historyczną wiedzą, dokumentacją i wsparciem pracowników oświęcimskiego muzeum.
Nie ma tu przesłodzonych opisów, wschodów, zachodów słońca, romantycznych dialogów, więc jeśli liczycie na to, że obóz zagłady będzie tylko tłem romantycznej historii, nie sięgajcie po tę lekturę.

Tutaj znajdziecie same fakty. Auschwitz, głód, strach, śmierć. Historię młodej, zdolnej i bardzo inteligentnej dziewczyny Mali, Żydówki, która włada biegle sześcioma językami, rosyjski jako tako rozumie, co w obozie pozwoli jej żyć o wiele lepiej niż innym kobietom. Zostanie bowiem tłumaczką mającą specjalne względy. Dobrze jak na to miejsce ubrana, zadbana, może się swobodnie poruszać między poszczególnymi blokami, co pozwoli na szeroką pomoc współwięźniarkom.
Mala trafia do transportu właściwie przypadkiem, od zabrakło ludzi do dopełnienia liczby deportowanych. Dostała numer 999, który w Auschwitz zostanie wytatuowany już jako 19880.
Każda z osób, która mogła wypowiedzieć się na temat Mali, robi to z szacunkiem, więźniarki zaświadczają, że nigdy nie odmówiła pomocy. Niejedną osobę uchroniła od ciężkiej pracy, śmierci głodowej czy choroby, a niejednokrotnie od śmierci w komorze gazowej.
                                                                           ****

                                "Dla mnie Mala będzie zawsze światłem Birkenau."

                                                                            ***Edward Galiński był więźniem politycznym z nr 531. W Auschwitz pełnił funkcję mechanika w obozie kobiecym. Podobnie jak Mala ma możliwość przemieszczania się bez specjalnych zezwoleń. Przyjaźni się z Wiesławem Kielarem, z którym planują ucieczkę. Przyjaźń zejdzie nieco na dalszy plan, kiedy Edek się zakocha i postanowi uciec z wybranką.

Historia Mali i Edka Galińskiego nie jest szeroko znana. Przynajmniej ja zetknęłam się z nią po raz pierwszy. Czym zasłużyli sobie, by o nich napisać? Myślę, że nie tyle swoim uczuciem, które co prawda miało ogromny wpływ na ich życie i losy, co samą postawą człowieczeństwa oraz heroiczną odwagą.
Ona, Żydówka, miała, gdzieś tam, w poprzednim życiu swoją sympatię. On mógł wybierać w tłumie kobiet, które często zwyczajnie tęskniły za osobą, której mogłyby zaufać. Los sprawił, że zwrócili uwagę właśnie na siebie. Ukradkowe spotkania, wymiana spojrzeń, słów. To wystarczyło, by pokochać, jak się okaże, nad życie.
Mala, pomimo że na swoje sposoby, cały czas walczy w obozie o poprawę losów kobiet, pragnie, by świat wreszcie dowiedział się, co tak naprawdę dzieje się za drutami Auschwitz. Edek, już wcześniej wraz z przyjacielem Kielarem planują ucieczkę z obozu. Jednak kiedy mężczyzna się zakochuje, plan ulega zmianie, przecież nie może zostawić ukochanej. Chociaż ucieczka się powiedzie, na wolności spędzą zaledwie 13 dni. Mala twierdzi, że to najszczęśliwsze chwile w jej życiu. Po schwytaniu i powrocie do obozu już tylko czekają na śmierć. Ani On, ani Ona, nie chcą dać się złamać oprawcom. Mala podcina sobie żyły, a Edek próbuje się powiesić, a tuż przed śmiercią w każdej z cel, w których przebywał, zostawia wyryte daty i numery. Bardzo mnie to poruszyło.Historia tej dwójki jest przejmująca. Relacje osób, które ich znały, mrożą krew w żyłach, i przedstawiają obraz piekła, w jakim przyszło im wszystkim żyć. Są też świadectwem dobroci, zachowania człowieczeństwa Mali, która nie szukała poklasku, a zwyczajnie robiła, co należy.
Po przeczytaniu nachodzą człowieka refleksje, czy ta wielka miłość tak naprawdę nie zgubiła tej dwójki. Czy warto było kochać, podjąć takie ryzyko?
Trudno mi także pojąć, jak odnoszą się do tego związku najbliżsi Mali i Edka. Przeczytajcie, proszę to niezwykłe świadectwo...
Polecam!

                                                         PREMIERA 13.08.2020

                                                                         ****


"Pamięć jest obsesją Mali. Jej godziny są policzone, prosi więc kuzynkę, by dopełniła tego co uważała za swoją misję, i opowiedziała światu o horrorze Auschwitz."


                                                                        ****Daję : 10/ 10
Ilość stron : 208
Wydawnictwo : Prószyński i S-ka

Za plik do przedpremierowej recenzji , dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-kaKsiążkę możesz kupić tutaj > Miłość w Auschwitz.

4 komentarze:

 1. Poddaję się. Nie jestem w stanie kupić tych wszystkich nowości, a tak bardzo chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja rozumiem takie komentarze... Może będzie w bibliotece? Warto sięgnąć, bo to dokument, a nie kolejna romantyczna opowiastka...💚

   Usuń
 2. W swoim czasie ją przeczytam. Po tego typu książki wolę sięgać w odpowiednim momencie.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cenią sobie literaturę obozową i czekam na tę premierę. 😊

  OdpowiedzUsuń