piątek, 31 lipca 2020

"Nic za darmo" Agata Bizuk 40/2020 (230)


                                                           Autor : Agata Bizuk
                                                        Wydawnictwo : Kobiece

                                                 "NIC ZA DARMO"Dzień dobry.
Czy zdarzyło się Wam pomarzyć o cofnięciu czasu? Nasza bohaterka myśli, że dałaby wszystko za taką możliwość. Ale czy na pewno?____________________

Czasami chciałoby się cofnąć czas. Trzeba jednak uważać o co prosi się los, bo w życiu nie ma nic za darmo.
Mąż Mai zginął w wypadku samochodowym. Kobieta nie potrafi pogodzić się z utratą ukochanego. Stara się skupić na wychowaniu małego Jasia i pracy, lecz czuje, że w jej sercu nie ma już miejsca na nową miłość.
Nawet Rafał, w którym znajduje oparcie, nie może liczyć na coś więcej niż przyjaźń. Już spotkała tego jedynego i nic tego nie zmieni, mimo że już go nie ma.
Pewnego dnia na cmentarzu Maja rozmawia z tajemniczą cyganką. To spotkanie zmieni wszystko. Kobieta budzi się dwadzieścia lat wcześniej w dniu swojej matury…

(opis wydawcy)

___________________                                                                               ****

"
Bądź dzielna. I nie zapominaj, że wszystko w życiu ma własny bieg i kierunek. Nigdy nie próbuj go zmieniać, inaczej będziesz cierpiała. Nie żałuj niczego ani nie staraj się odwracać tego, co nadchodzi, bo konsekwencje mogą się okazać okrutne. Nie daj się zwieść namowom złych dusz. Będą próbowały cię przekonać, że wszystko w twoich rękach. Będą cię namawiać i kusić. Nie słuchaj ich, w życiu nic nie jest za darmo."                                                                                 ****Do tej pory znałam Agatę Bizuk jako autorkę powieści z humorem, lekkich, odprężających. Tym razem dostałam zupełnie coś innego, ale czy byłam zawiedziona? Absolutnie nie!


Maja kochała prawdziwą miłością jednego mężczyznę, okrutny los jednak nie dał im cieszyć się tym szczęściem zbyt długo. Kiedy w wypadku traci męża, przez długi czas idealizuje go ponad miarę. Żyje dla syna, któremu opowiada, przypomina, jakim człowiekiem był jego ojciec. Ciągła żałoba, nie pozwala jej cieszyć się tym, co ma obecnie. Maja nie chce wiązać się już z nikim, bo po pierwsze boi się, że nikt nie dorówna zmarłemu Marcinowi, a po drugie, wciąż odczuwa strach, że jeśli kogoś pokocha, znów coś jej to odbierze. Kiedy w jej życiu pojawia się Rafał, nic nie jest proste i oczywiste. Swojego rodzaju związek z Mają, to dla tego mężczyzny wyzwanie.
Moment, który najbardziej mną wstrząsnął to pojawienie się Cyganki, która składa Mai "ofertę". To było coś, po czym długo nie mogłam dojść do siebie.

Kiedy czytałam tę powieść, czułam, jak bardzo jest ona dla mnie osobista. Nie to, że mam za sobą takie przeżycia, bo nigdy nie chciałabym mieć takiej historii. Jednak kiedy wczujesz się w historię bohaterki, zaczynasz patrzeć na swój własny związek inaczej. Pojawia się strach, co by było, gdyby. Wyobrażasz sobie ogromny ból straty, rozpamiętywanie dobrych chwil, które już nigdy nie wrócą. Boisz się widoku pustej poduszki obok. 
Losy Mai poznajemy w dwóch przestrzeniach czasowych- obecnie, kiedy trwa z zagubieniu, wychowuje syna, poznaje Rafała, oraz kiedy cofa się do czasów, kiedy była młoda, związała się z Marcinem, ich początki, narodziny Jasia i tragiczny w skutkach wypadek.

                                                                                ****

"
Prawdziwa miłość przychodzi wtedy, kiedy w końcu przestajesz widzieć wszystko w różowych barwach, albo dla odmiany zupełnie na czarno, i zaczynasz normalne, codzienne życie."                                                                                 ****


Agata Bizuk napisała książkę bardzo emocjonalną, i zrobiła to w mistrzowski sposób, bo pisać tak, by czytelnik poczuł namacalnie uczucie straty na własnej skórze, jakby sam jej doświadczył to wielka sztuka.
Historia Mai jest niezwykła przez to, że jest bardzo życiowa. Ileż kobiet było w podobnej sytuacji, i czasem przez całe życie trwa we wspomnieniach.
Ból, rozpacz, strach przed nowym a do tego chwila, kiedy stajesz na rozstaju dróg, i możesz zdecydować o dalszym życiu. Ale czy na pewno? W życiu nie ma nic za darmo.
Ta książka jest niezwykła, bohaterowie zapadają w pamięć na długo, a człowiek po lekturze ma ochotę podejść do współmałżonka, partnera, przytulić się i powiedzieć, dobrze że jesteś. Kocham Cię.
Bardzo polecam!
Daję : 10/10
Ilość stron : 264
Wydawnictwo : Kobiece
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

9 komentarzy:

 1. Piękna okładka i zachęcająca fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, zakochałam się w tej okładce. I znając poprzednie książki autorki spodziewałam się lekkiej historii, a tu takie zaskoczenie.

   Usuń
 2. Lubię takie emocjonalne książki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, mimo że potrafią czytelnika "przeczołgać" 😉

   Usuń
 3. Koniecznie muszę poznać tę historię.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem. Pomimo pozytywnej opinii, nie bardzo mnie do niej "ciągnie".

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń