wtorek, 17 listopada 2020

"Zapomniana piosenka" Agata Bizuk 64/2020 (254)

 


                              "ZAPOMNIANA PIOSENKA"

                                                      Autor : Agata Bizuk
                                                  Wydawnictwo : Dragon
Cześć.
To nie jest słodka świąteczna bajka. To bardzo emocjonująca, chwilami trudna do zniesienia historia o życiu.  Agata Bizuk znowu napisała książkę, której nie sposób będzie zapomnieć.________________

Dominik wychował się w domu dziecka. Dziś ma już 20 lat i jest samodzielny, ale nadal próbuje odnaleźć swoją mamę. Nie ma pewności, czy zmarła, czy go porzuciła.
Pan Ksawery szykuje się do Wigilii, którą znów ma spędzić w pojedynkę. Jego jedyny syn, zajęty swoimi sprawami, nie zamierza pojawić się przy świątecznym stole.
Losy dwóch samotnych mężczyzn przetną się niespodziewanie, a połączy ich przypadek… albo przeznaczenie.
Czy Dominik dowie się prawdy o swojej przeszłości?
Co tak naprawdę łączy chłopaka z panem Ksawerym?
I czy magia świąt pomoże im zapełnić pustkę, którą noszą w sercach?
Wzruszająca opowieść o cudach, które mogą się wydarzyć tylko w Boże Narodzenie.
(opis wydawcy)__________________                                                                             ****

"Ludzie nie potrafią docenić tego, co mają. Spokojne codzienne życie staje się dla nich normalnością, traktują je jak coś, co im się zwyczajnie należy. Dopiero kiedy stracą to, co kochają, zaczynają zdawać sobie sprawę, jak wiele mieli i jak łatwo przyszło im z tego zrezygnować."                                                                             ****

Dominika i Ksawerego poznajemy z dwóch perspektyw czasowych.
Ten pierwszy, jako malutki chłopiec stracił mamę i został umieszczony w domu dziecka, skąd nie ma dobrych wspomnień. Przez całe swoje życie łudził się nadzieją, że jego mama wróci po niego. Obserwujemy go też, jako dorosłego, odpowiedzialnego mężczyznę, mieszkającego z psem w malutkiej kawalerce, spotykającego się z Ewą.

Ewa to sąsiadka drugiego z głównych bohaterów tej powieści.
Mężczyzna ma już ponad osiemdziesiąt lat, jest wdowcem, ojcem Michała, który mieszka z rodziną w Anglii. Ksawery ogromnie tęskni za najbliższymi. Pechowy wypadek sprawia, że starszy pan nawiązuje bliższą więź z Dominikiem i Ewą, wręcz jest zdany na ich pomoc i opiekę.
Poznajemy też nieco młodość mężczyzny i jego syna Michała.
Co naprawdę stało się z mamą Dominika, jak potoczą się losy Ksawerego, i jego młodych opiekunów, a także co sprawiło, że książka uznana jest za świąteczną? To wszystko znajdziecie w tej niezwykłej lekturze.

Książki tej autorki mają u mnie status" przeczytać koniecznie", i nie inaczej było tym razem. I znów, czytałam, odkładałam, bo emocje podnosiły mi ciśnienie.
To nie jest w moim mniemaniu lekka, radosna powiastka. To powieść bardzo prawdziwa, chwilami bolesna, pełna bólu, zarówno dziecka, jak i mężczyzny w kwiecie wieku.
To strach przed samotnością, przyszłością, brak poczucia bezpieczeństwa związany z brakiem przynależności do kogokolwiek. Tak, to zdecydowanie, chwilami trudna lektura, podczas której krwawi serce, ale nie jest do końca smutna. To książka, w której też pełno miłości, i to w najpiękniejszym wydaniu. Bo miłość matki do dziecka opisana przez Agatę Bizuk, poraża. Pełno w niej też życzliwości do drugiego, czasem mało znanego człowieka. Autorka w przepiękny sposób pokazała, jak niewiele potrzeba, by kogoś uszczęśliwić a przy tym uszczęśliwić też siebie samego.

Relacje między Ksawerym i Michałem niepokoją od samego początku, autorka stopniowo podnosi napięcie i kiedy już się wydaje, że ciemne chmury się oddalają, ona znów wywodzi nas w pole. I myślę, że mimo wszystko, nie do końca polubiłam Michała, ale może Wy spojrzycie na niego inaczej.

                                                                             ****

"Tak to czasem jest: ludzie przychodzą i odchodzą. Pokazują, że można żyć inaczej- niekoniecznie lepiej, ale właśnie inaczej- a potem idą dalej, zostawiając po sobie nowe doświadczenia i emocje, których nawet byśmy się nie spodziewali."
                                                                             ****Książka "Zapomniana piosenka" to też historia pewnej kołysanki, która potem przez całą lekturę brzmiała w mojej głowie.
Zagubienie, strach, tęsknota, miłość, tajemnica z przeszłości, to tylko część tej powieści, która swój finał ma właśnie w magiczny czas świąt Bożego Narodzenia.
Polecam z całego serca.

Daję : 10/10
Ilość stron : 319
Wydawnictwo : DragonZa egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dragon
3 komentarze:

 1. Jeszcze, niestety, nie czytałam żadnej książki autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdą polecam. I te komediowe i te poważniejsze. Bardzo fajny styl. <3

   Usuń
 2. Książka od jakiegoś czasu przykuwa uwagę na instagramie :)
  Jak widać warto warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń