poniedziałek, 29 marca 2021

"Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów." Marek Rybarczyk 14/2021 (271)

 


"ELŻBIETA, FILIP, DIANA I MEGHAN. Zmierzch świata Windsorów."

                                                  Autor: Marek Rybarczyk
                                                 Wydawnictwo : Muza S.A
Dzień dobry.
Kiedy byłam w liceum, zaczytywałam się w informacjach o księżnej Dianie. Nigdy nie zapomnę okresu kiedy zginęła, bo był tez związany z inną, osobistą, tragedią w życiu moich bliskich. Widząc ten tytuł w zapowiedziach, czułam, że bardzo chcę go przeczytać, i być może poznać motywy, jakimi kieruje się młode pokolenie Windsorów. Zapraszam.

-----------------------------

Od lat śledzimy dzieje rodziny Windsorów. Choć brytyjską monarchię zna niemal każdy, to większość z nas nie zdaje sobie sprawy z dramatów, jakie przez lata rozgrywały się za bramami Pałacu Buckingham. Życie królewskiej pary, Elżbiety i Filipa, było źródłem wielu, jeśli nie większości, problemów Windsorów. Skandal gonił skandal. Małżeństwa ich kolejnych dzieci kończyły się. Inwazja dziennikarzy, aparatów i kamer na królewską rodzinę sprawiła, że skrzętnie skrywane tajemnice znalazły się na pierwszych stronach tabloidów. Skostniała monarchia nie nadążała za nowoczesnością. Ostatnią próbą luzowania dworskiego gorsetu było wpuszczenie za mury pałaców Windsorów amerykańskiej rozwódki Meghan Markle. Miała zostać nową gwiazdą, "Kate na dopalaczach", jak pisały gazety. Okazała się – przynajmniej dla Windsorów – "Dianą plus".
Książka "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów" powstała w historycznym momencie. Zmiana jest tuż-tuż. Królowa Elżbieta ma prawie 95 lat. Nadchodzi kres pewnej epoki i małżeństwa, którego dzieje stały się telenowelą przełomu XX i XXI wieku. W tle pojawiają się pytania – czy następca tronu książę Karol będzie w stanie udźwignąć ciężar korony? Czy Brytyjczycy zaakceptują jako swoją królową Kamilę? Jaka naprawdę była Diana? Jaki wpływ na decyzje podejmowane przez Harry’ego ma Meghan? Dlaczego Windsorowie stracili szansę na wspaniałą czwórkę – Meghan, Harry, Kate, Willliam?
Nasza wiedza na temat brytyjskiej monarchii bazowała dotąd głównie na plotkach i uproszczeniach. Książka Marka Rybarczyka pozwala przyjrzeć się z bliska pałacowym relacjom. Odsłania kulisy burzliwych książęcych związków. A przedstawione w niej meandry życia uczuciowego królewskich małżonków, rodzinne skandale i sekrety przedstawione w książce zadziwią nawet fanów serialu, "The Crown".
(opis wydawcy)


-----------------------------                                                                                ****

"Wielu biografów królowej, tak jak Paola Calvetti, przyznaje, że w małżeństwie Elżbiety i Filipa "jest ktoś trzeci, kto najbardziej szkodzi ich związkowi i ma jedno, jedyne imię: Korona."                                                                               **** Publikacja "Elżbieta, Filip, Diana i Meghan" została wydana w bardzo gorącym okresie życia rodziny Windsorów. Opuszczenie rodziny królewskiej przez księcia Harry'ego i jego małżonki, bardzo głośny wywiad przeprowadzony przez Oprah Winfey, choroba księcia Filipa ponownie skierowały oczy całego świata na Wielką Brytanię.
Podczas lektury, niejednokrotnie miałam oczy jak spodki, czytając, przez co przechodziły kolejne pokolenia. Co sprawiło, że ci ludzie aż tak się pogubili, co jest ich celem życia, czym naprawdę jest władza królewska i co najważniejsze, jak to wygląda tak bardziej od środka, stara się nam pokazać publicysta Marek Rybarczyk.                                                                            ****

"Od niemal 70 lat królowa stoi na czele najsłynniejszej rodziny świata. Jednak wkrótce w pałacu Buckingham dokona się zmiana warty. Karol czeka na tron prawie od pięciu dekad. Od urodzenia w 1948 roku był królem w poczekalni i to królem z "wilczym biletem". Jego matka i ojciec jeszcze parę lat temu mieli wątpliwości, czy w ogóle podoła zadaniu."                                                                          ****
Uważam, że to najlepsza publikacja, jaką dotąd czytałam, na temat rodziny królewskiej. Napisana lekko, w bardzo dobrym stylu, nie pozwala się czytelnikowi nudzić ani chwili. Nie jest oparta na lukrowanych plotkach, czy samych suchych faktach, jest doskonale wyważona.
Począwszy od króla Jerzego VI i Królowej Matki podglądamy kolejne pokolenia i ich rodziny. Zaręczam, niejedno Was zadziwi. Mnóstwo skandali, afer, z których nie wszystkie dają zamieść się pod nawet i najdroższy dywan, nie pomogą przyszłej królowej Elżbiecie w zarządzaniu zarówno królestwem, jak i własną rodziną. Jej własne małżeństwo "opiera się na mocnych więzach wspólnej walki i interesów" niż na uczuciach. Rodzicielstwa tej pary, też nie nazwałabym wzorowym. Pozostawiane na długie miesiące, pod opieką niań dzieci, nie miały zbytnio okazji zaznać ciepła matczynych objęć. To oczywiste, że takie relacje obijają się na późniejszym życiu ich potomków. Książę Karol zarzekał się, że jego synowie będą dla niego na pierwszym miejscu, że nie będzie takim ojcem jak jego własny, co jednak, jak pisze autor książki, odbija się niestety na jego małżeństwie i relacjach z Dianą. Ta znów, mimo początkowej, ufnej i pełnej młodzieńczych marzeń kobiety, zaczyna gubić się w tym hermetycznym, zamkniętym świecie. Próby samobójcze, romanse, bulimia, to jej nowa odsłona, którą poznaje cały świat. Tragiczny wypadek w Paryżu, to też początek ogromnej nagonki paparazzo na jej synów.
Zapytacie może, a królowa Elżbieta? Cóż, ta kobieta, wciąż trwa na straży dobrego imienia królestwa i robi to, co ma  mu po prostu nie szkodzić. Stara się kryć kolejne afery, przymykać oko na niewygodne sytuacje, a czasem chyli się ku nowoczesnemu, by pomagając sobie, i tłumiąc ogień we własnej posiadłości, zadowalać też podwładnych.
Pojawienie się Kate i Meghan miało odświeżyć monarchię, pokazać jej nową, odmłodzoną, bardziej postępową twarz. Jak sami widzimy, nie do końca się to udało, a dynastia Windsorów drży w posadach i to dosłownie.
Rewolucja po małżeństwie Harry'ego z Meghan, to dopiero początek. Znawcy tematu twierdzą, że wiek, i jakby nie było nieunikniona, w niezbyt dalekim czasie śmierć księcia Filipa, podłamie na duchu wiekową królową. Już teraz ponoć, wbrew wcześniejszym spekulacjom, powoli oddaje władzę i obowiązki w ręce syna, a nie wnuka Williama, a Karol ma zapędy do mieszania się w politykę, co nie jest mile widziane w rządzie. Coraz bardziej słychać głosy niezadowolonego społeczeństwa, które ma już dość finansowania monarchii, afer, które wciąż pamięta błędy Królowej. Czas pokaże, jak długo będzie trwać legenda Windsorów.
Bardzo polecam.
Daję: 10/10
Ilość stron : 334
Wydawnictwo : Muza S.A


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza S.A
4 komentarze:

 1. Na pewno można wiele dowiedzieć się o rodzinie królewskiej z tej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! Wiele faktów mnie zaskoczyło! Pozdrawiam <3

   Usuń
 2. Czytałam, świetna książka, też ją oceniam wysoko!

  OdpowiedzUsuń