środa, 31 marca 2021

"Ior" Marek Zychla 15/2021 (272)

 


                                                     "IOR"

                                                           Autor: Marek Zychla"
                                                      Wydawnictwo : Stara Szkoła


Dzień dobry.
Dziś dla odmiany, coś dla starszych dzieci i młodzieży. Historia, która mocą wyobraźni przenosi dzieci w inny świat. I to dosłownie. Zapraszam.


-------------------------

Dwójka młodych bohaterów wraz z rodzicami przenosi się do Irlandii, a panujące tam magiczne celtyckie siły sprawiając, że dwójka bohaterów Wiktoria i Arczi przenoszą się dzięki wyobraźni do Krainy Młodych. To kraina uwięzionych dzieci, od których złe moce wysysają wyobraźnię stanowiąca dla nich energię do działania.
Czy nas bohaterowie będą w stanie ich uratować?
Kim jest tytułowy Ior?
Co symbolizuje tajemnicza kraina?
(opis wydawcy)


--------------------------
                                                                            ****

"Na końcu opowiem Wam o Oglądaczach, wiecznie wgapionych w telewizory, telefony, tablety, komputery, w cokolwiek z ekranem. Pobierają masę energii, i nie mamy z nich żadnego pożytku, ale Morrigan mówi, że należy wspierać taką postawę, bo zabija największego wroga, czyli?
-Wyobraźnię..."


                                                                           ****
Wiktoria i Arczi wraz z rodzicami przeprowadzają się do Irlandii. Już podczas lotu, poznając bohaterów, widzimy, że ich wyobraźnia nie ma granic. Ożywa smok rysowany przez dziewczynkę, sześcioletni brat za oknami widzi wróżkę, a kiedy dotrą do domu, dopiero tam zacznie się dziać.
Dzieci podczas zabawy klockami otula dziwny dym, a one same trafiają do Krainy Młodych. Jest tam dość mrocznie i chwilami strasznie, mimo że, nie brakuje i zabawnych sytuacji i postaci. Rodzeństwo musi podołać wyzwaniu uratowania znajdujących się tam dzieci.
Wiktoria ma dwanaście lat, a jej brat jest o połowę młodszy, a mimo to wykażą oni niezwykłą jak na swój wiek, odwagę, w tym dziwnym świecie, gdzie co krok trafiają na nowych mieszkańców, którzy nie zawsze mają wobec nich dobre zamiary. Wykażą się sprytem, i wzajemnym oddaniem.
Autor napisał niezwykle ważną historię, która mnie, osobę dorosłą boleśnie uświadomiła, jak bardzo dzisiejsze dzieci są ubogie w zmysł wyobraźni. Wszelkie nowinki techniczne, internet, gotowe, dostępne od ręki zabawki, a bardzo często błędy rodziców, którzy z braku czasu nie poświęcają im czasu, po prostu nie mają warunków, wzorców, by pozwolić sobie na marzenia, wyobrażanie. Chociaż pełno tu elementów baśni, to historia bardzo aktualna, takie krzywe zwierciadło naszych czasów.

                                                                                ****

            "-Wyobraźnia nigdy nie umiera - warknął smok.-Można ją tylko uśpić."


                                                                                ****
Nieczęsto sięgam po fantastykę, ale książki w takim wydaniu, czytane od dzieciństwa, są doskonałą przepustką do tego magicznego świata i zachętą do zostania fanem takich powieści, dlatego warto podsuwać je dzieciom od najmłodszych lat.
Postaci, które stworzył Marek Zychla, same w sobie sprawiają, że nasza wyobraźnia pracuje. Jednak "Ior" to nie tylko dzieci, to także dorośli, którzy w pędzie codzienności zapomnieli, a czasem porzucili swoje talenty, jednak na szczęście da się to naprawić. Świetnie ukazane sylwetki rodziców, dziadka, fantastyczne stwory, a część z nich zobaczycie na rysunkach w książce, gadające auto, Ior, który wzrusza, dzieci uwięzione przez brak wyobraźni, dużo miłości, przygód, i mroku, to wciąż nie wszystko co zawarte jest w tej książce. Zapoznajcie się z nią koniecznie.


Daję: 9/10
Ilość stron : 232
Wydawnictwo : Stara Szkoła
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorowi oraz Wydawnictwu Stara Szkoła.
3 komentarze:

 1. Dla dzieci i młodzieży to na pewno wciągająca historia.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na początku byłam sceptyczna, ale po przeczytaniu całej recenzji, myślę, że na lekturę książki mogłabym się w sumie skusić ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja często sięgam po fantastykę, więc z chęcią ją sprawdzę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń