czwartek, 17 czerwca 2021

"Wizjer" Magdalena Witkiewicz 38/2021 (294)

 
                                       


                                              "WIZJER"

                                             Autor : Magdalena Witkiewicz
                                                   Wydawnictwo : W.A.B

Dzień dobry.
Obawiałam się tej lektury, i nie dlatego, że nie wierzę w Magdę, ale bardziej tego, czy ja, zakochana w obyczajówkach wciągnę się w coś mocniejszego. To, co dostałam jest zaskakujące, budzące niepokój i bardzo, ale to bardzo wciągające! To jest sztos! Zapraszam.

_________________________________


Każdy z nas pewnie choć raz zastanawiał się, dlaczego pewne sprawy potoczyły się tak, a nie inaczej. A co, jeśli naszym życiem nie rządzi przypadek, ale można je zaplanować, kontrolować i przewidzieć? I jaką władzę może mieć nad tym jeden, z pozoru niewiele znaczący, człowiek?
W życiu Laury, młodej samotnej matki, zaczynają dziać się niewiarygodne rzeczy. Niektórzy znajomi znikają bezpowrotnie bez zapowiedzi, inni ulegają dziwacznym wypadkom bądź popełniają samobójstwa. Czy podejrzana seria wydarzeń w jej życiu ma jakiś związek z pracą, którą kobieta wykonuje, czyli projektowaniem i prognozowaniem zachowań oraz potrzeb konsumentów? Czy istnieje „ktoś”, kto nami steruje? Kto to jest? No i najważniejsze – po co to robi?
(opis wydawcy)

__________________________________                                                                              ****

"Nigdy nie czytam licencji. Zakładam, ze oni wszyscy mi dobrze życzą. Zresztą pracuję tutaj, to nie czytałam. Przecież pracodawca nie wrabiałby mnie, nie wpuściłby na minę."
                                                                              ****
Laura dostaje pracę w firmie, o której zawsze marzyła, przy aplikacji randkowej ThanMoreHeart. Już wcześniej, najbardziej wyczekiwaną chwilą w roku były dla niej wyjazdy na szkolenia właśnie w firmie Argus. Potem dodatkowym bonusem, były spotkania z tajemniczym Jurijem. Bycie analitykiem, to tylko część jej życia, jest samotną matką wychowującą małego Mikołaja. W opiece nad dzieckiem pomaga jej zaufana niania - Irina. Jest też Norbert, mężczyzna, który z założenia miał być tylko "friends with benefits" i Salome, najbardziej tajemnicza i zaskakująca z bohaterek tej powieści.Kiedy zaczęłam czytać, spodziewałam się, że książka będzie bardziej techniczna, naszpikowana nowinkami informatycznymi, które mogą być nie do końca zrozumiałe przez laika. Jakże się myliłam. Owszem, dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, ale w tak przystępny, ciekawy sposób, że chcę więcej!
"Wizjer" to zaskakująca powieść o naszym teraźniejszym, wirtualnym życiu. Codziennie przeglądamy dziesiątki stron w internecie, zaglądamy do sklepów, ściągamy kolejne aplikacje, wchodzimy na portale. Wręcz odruchowo potwierdzamy kolejne zgody na przetwarzanie naszych danych osobowych, podajemy adresy, telefony, maile. Nie bez powodu dostajemy tyle maili od obcych nadawców, widzimy tyle spersonalizowanych reklam. W internecie nic nie ginie, a przydać się może nie wiadomo komu.

Autorka zapraszając nas do świata swoich bohaterów, wciąga nie tylko w fabułę obyczajową, swoją drogą bardzo ciekawą, tajemniczą, z interesującymi i na pewno nieszablonowymi bohaterami, ale też świat, bez którego już ciężko wyobrazić nam sobie codzienność.
Bardzo podoba mi się postać głównej bohaterki i poprowadzenie jej historii.
To kobieta silna, konsekwentnie spełniająca swoje marzenia, a z drugiej strony jej życie osobiste trudno nazwać spełnionym i typowym. Jest świetną mamą, przyjaciółką, pracownikiem, bywa chyba niezłą kochanką do której ciągną interesujący mężczyźni.  Jednak w jej codzienności nagle pojawia się wiele zaskakujących wydarzeń. Tajemnicze samobójstwo Jurija to tylko początek, bo tych niespodziewanych nagłych zgonów jest więcej. Coś dziwnego dzieje się też w aplikacji ThanMoreHeart, a Lura nie potrafi być na to obojętna. To, co czeka tę kobietę, co odkryje, dosłownie jeży włos na głowie.
Postać Salome, jest genialna! Nie mogę tu zdradzić dlaczego, bo zabiorę wam frajdę czytania. Sam fakt, że ta kobieta wraz z dwójką przyjaciół stworzyła takie wirtualne królestwo to coś niezwykłego!


                                                                             ****


"Dane  to potęga.Gdy masz informacje, jesteś bogata. Nigdy nie wiadomo, do czego je możesz wykorzystać. Do marketingu, do polityki, w zasadzie do każdej dziedziny życia. No ale skoro mówimy o inwigilacji, musimy powiedzieć o wyszukiwarkach. Zaskakujące, ale to jedyne miejsce, gdzie tak naprawdę jesteśmy prawdomówni. Nie szukamy czegoś, co nie jest nam potrzebne do życia..."
                                                                             ****

"Wizjer" to pierwsza książka w takim stylu, tematyce, jaką miałam przyjemność przeczytać. Do tej pory autorka dała nam się poznać jako mistrzyni literatury kobiecej, lżejszej, choć absolutnie nie przesłodzonej, a tutaj mamy coś zupełnie innego. Mamy tu rewelacyjną mieszankę gatunkową, która raz wzruszy, raz przerazi, innym razem da do myślenia. Jest zagadka, romans, dramat i finał, jakiego nikt się nie spodziewa. Chcę więcej!


Daję : 10/10
Ilość stron : 382
Wydawnictwo : W.A.B

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce, oraz Wydawnictwu W.A.B
4 komentarze:

 1. Kto by pomyślał, że autorka powieści kobiecej tak dobrze sobie poradzi w innym gatunku :) Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 2. Też lubię czasami mocniejszą lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka bardzo mnie ciekawi. Fajnie, że informacje są w przystępny sposób napisane.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że niebawem "Wizjer" będzie mój.

  OdpowiedzUsuń