poniedziałek, 13 września 2021

"Tajemnice ogrodu Foksal" Jagna Rolska Rekomendacja 47/2021 (303)

 


                         "TAJEMNICE OGRODU FOKSAL"

                                                     Autor : Jagna Rolska
                                     Wydawnictwo : Grupa Wydawnicza Foksal
Witajcie.
Powroty z urlopu są bolesne, nie wiadomo, w co włożyć ręce, by ogarnąć swój mały świat.
Dziś trzymam się jednak planu, i przychodzę z czymś wyjątkowym. Nowa odsłona Jagny Rolskiej sprawiła, że dosłownie zbierałam szczękę z podłogi. Drodzy Państwo, tak się pisze elektryzujące historie, które nie dość, że bawią, zaskakują z każdą kartą, to jeszcze rozpalają do czerwoności!

------------------------------
Warszawa, 1772 rok. Całe miasto żyje budową nowego ogrodu rozrywek i spotkań towarzyskich. Wiedziony ciekawością malarz Michał włamuje się na jego teren w noc poprzedzającą otwarcie. Znajduje w nim ciało tajemniczego mężczyzny i dziewczynę, która wie o sobie tylko tyle, że ma na imię Daniela. Panna trafia do szkoły ekscentrycznej hrabiny Osnowieckiej twierdzącej, że dziewczęta stać na znacznie więcej niż nauka tańca czy haftu. Tymczasem w ogrodzie Foksal rozpoczyna się sezon zabaw i frywolnych schadzek kochanków w cichych zakątkach.
Czy Daniela odzyska pamięć? Co ukrywa Michał? I kim był zamordowany mężczyzna? Dowiedzcie się, co robią nastoletnie wychowanki hrabiny, gdy nie widza dorośli, i pamiętajcie, że bunt wśród młodych istniał setki lat przed tym, zanim stało się to modne. Po prostu nikt o tym głośno nie mówił.
(opis wydawcy)
------------------------------
                                                                                ****

"Luizo, może pokracznymi słowami, ale zmierzam do tego, że każde serce jest inne i kocha inaczej. Najważniejsze co powinnaś znaleźć w życiu to szczęście na swoich własnych warunkach."                                                                              ****Malarz Michał  Hanibal podczas sekretnego spaceru po nieotwartym jeszcze dla zwiedzających, ogrodzie Foksal, natrafia tam na Danielę. Dziewczyna straciła pamięć, i nie wie o sobie nic więcej ponadto, jakie imię nosi. Chwilę później oboje wpadają na zwłoki tajemniczego mężczyzny.
Michał oddaje Danielę pod opiekę hrabiny Cecylii Osnowieckiej, która prowadzi małą szkółkę dla kilku wychowanek. Czas spędzony w szkole uczy Danielę nie tylko ogrodnictwa czy geografii. To także miejsce, gdzie nawiązują się dziewczęce przyjaźnie, rodzą konflikty, ale też rozkwitają uczucia. Uwierzcie mi, w tej szkole nikt nie zazna nudy!
Cecylia to piękna, przebojowa i nie ukrywajmy temperamentna hrabianka. Ma kochającego męża, ale ich pożycie małżeńskie jest dalekie od tych standardowych. Oni nie lubią nudy! Jednym z ulubieńców Cecylii jest Michał, a największą rywalką Karolina Gwiazdowska. Ich starcia są tak zabawne, czasem wręcz absurdalne, że będzie śmiać się pod nosem.

                                                                        ****

"Może najlepszym sposobem na walkę z dominacją mężczyzn jest wykorzystywanie damskich atutów? Może nie trzeba walczyć z nimi ich własną, chłopięcą bronią?"                                                                      ****
Powiem wam szczerze, że byłam zaskoczona, że Jagna napisała coś takiego. Nie to, że w nią nie wierzę, bo jeszcze mnie nie zawiodła swoją książką, ale to była bardzo miła niespodzianka.
Najbardziej bałam się wątków erotycznych, bo nie ukrywam, niezbyt mnie zachęcają do lektur, chociaż zdaję sobie sprawę, że czasem są konieczne. Tym razem jestem w szoku! Nareszcie znalazłam powieść, gdzie erotyka napisana jest tak, jak sobie to wymarzyłam! Soczyście, pobudzając wyobraźnię, ale bez kilkustronicowych opisów, czy też brutalności, plus instrukcja obsługi! Da się? Da!

Historia Danieli, która po utracie pamięci znajduje schronienie u Cecylii Osnowieckiej jest tajemnicza i bardzo interesująca. Z zaciekawieniem śledziłam jej losy, ciągoty do pewnego przystojniaka, a także relacje z koleżankami ze szkoły.
Pozostałe dziewczęta są równie interesującymi bohaterkami. Każda z nich zupełnie inna, a ta kontrastowość powoduje wiele zabawnych sytuacji. Aldona i Ilona to siostry. Ilona to ta grzeczniejsza, spokojniejsza, Aldona natomiast to niezłe ziółko. Jest jeszcze Luiza, bywalczyni francuskiego dworu, co stale wytyka z wyższością swoim współlokatorkom. Ta ma już zaplanowane małżeństwo z zamożnym baronem Rzewickim vel Żółwiem, czemu jest, delikatnie mówiąc niezbyt rada.

Czy to rok 2021, czy 1772 młode dziewczyny nie zawsze robią to, co wypada, czy powinny. Przekonacie się sami, jak wyglądał bunt w tamtych czasach, i co było uznawane za nietakt.
Za sprawą nowej powieści Jagny Rolskiej, zajrzymy na chwilę do króla Stasia, wybierzemy się na bal, dowiemy się, co było hitem mody, jakie śniadania były pożądane, jak wyglądały schadzki dobrze urodzonych panien, by w finale, przekonać się jak poukładają się losy Danieli, Aldony, Ilony i Luizy.
Jestem zakochana w tej powieści! Chcę jeszcze!
Daję : 11/10
Ilość stron : 350
Wydawnictwo : Grupa Wydawnicza Foksal/Lipstick Books


Za egzemplarz do recenzji i możliwość napisania do niej rekomendacji dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal/Lipstick Books

2 komentarze:

  1. Śliczna recenzja. Bardzo chciałabym dopaść książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z pewnością to książka, którą będę chciała przeczytać.

    OdpowiedzUsuń