środa, 6 lutego 2019

"Mów szeptem" Agnieszka Olejnik 9/2019 (89)

                               
                                           "MÓW SZEPTEM"
                                                    Autor : Agnieszka Olejnik
                                            Wydawnictwo : Wydawnictwo Kobiece

 

Witajcie.
Książka, którą chce wam dziś przedstawić to historia dwójki młodych ludzi, zagubionych w okrutnym świecie, samotnych, a jednocześnie bardzo wyjątkowych. To przykład na to, jak bardzo można być samotnym wśród ludzi. Zapraszam.


_____________________________

Młodzi. Samotni. Rozdarci.
Witek to miłośnik Szekspira i geniusz matematyczny, który rozumie liczby lepiej niż ludzi. Chłopak ma też rzadki dar i widzi słowa jako kolory. Pomimo tego, że świat Witka jest bogaty, to samotny, bo nie ma w nim przyjaciół.
Kiedy w szkole pojawia się nowa uczennica, Witek od razu zwraca na nią uwagę. Nie zniechęca go to, że Magda jest skryta i małomówna. Dziewczyna go bardzo intryguje i chociaż Witek nie szuka miłości, to postanawia, że musi poznać ją bliżej.
Oboje są zupełnie różni, a jednak do siebie podobni. Oboje są samotni, bo uważają, że lepiej być samemu niż kochać i cierpieć. Kiedy spotka ich tragedia, zrozumieją, że tylko miłość pozwoli im przetrwać.
(Opis Wydawnictwo Kobiece)


____________________________


                                                                                   ****

                                              "Mów szeptem, jeśli mówisz o miłości."

                                                                                   ****Witek, jeden z kluczowych postaci to chłopak o nadprzeciętnej inteligencji. Jednak nie tylko to wyróżnia go w tłumie. Ma swój styl bycia, fotograficzną pamięć, widzi barwy słów, i nie bardzo zna się na komunikacji międzyludzkiej. Przez swoje  "dziwactwa" które nie dają się z żaden sposób sklasyfikować, jest odtrącany przez rówieśników i zyskuje ksywkę "Przypał"

Madelaine Robson to dziewczyna, która pewnego dnia pojawia się w liceum. Jest postacią dość tajemniczą, skrytą, nie opowiada o sobie zbyt wiele. Wiadomo tylko, że mieszkała za granicą w Irlandii.
Wśród rówieśników wyróżnia się jedynie stylem ubierania, co budzi zazdrość wśród koleżanek.


                                                                             ****

"...wycofanie się w głąb własnej muszli nic nie da, prawda? Nie ma takiego miejsca, gdzie byłoby się całkiem bezpiecznym. Bo to, że Ty nie widzisz świata, nie znaczy że świat nie widzi Ciebie."

                                                                             ****Trudno nazwać to coś, co przyciąga Witka do właśnie tej dziewczyny. Zaczyna ją obserwować, zbierać o niej informacje, a kiedy Magda rozwiesza ulotkę z  informacją o udzielaniu korepetycji z angielskiego, odrywa karteczkę z numerem telefonu i postanawia do niej zadzwonić.

Rozmowy,  z ich wyboru anonimowe, są coraz bardziej osobiste. Kontakt tej dwójki powoli się zacieśnia, oboje czekają na chwile, kiedy zadzwoni telefon. A jednak prawdziwe życie toczy się dalej, i nie jest już takie proste...


Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam okładkę książki założyłam, że to powieść z gatunku New Adult. Wielka miłość, przeszkody, happy end. O nie, moi drodzy. "Mów szeptem " to coś innego, to książka, która zaskakuje, budzi lęk, chwilami wręcz przeraża, a jednak ma też w sobie ogrom nadziei. To bardzo mocna mieszanka stylów.


                                                                       ****

"Nie wiedziałem, że tak można. Że słowa same mogą z człowieka wypadać jak pestki z przekrojonego jabłka."

                                                                       ****


Zaskoczył mnie głównie wątek kryminalny, który autorka bardzo umiejętnie wplotła w historię i to w momencie, kiedy się tego nie spodziewałam. Morderstwo, motywy, śledztwo to wszystko nie pozwala się oderwać od książki. Do tego oskarżenie, które mimo iż komplikuje losy bohaterów, to pozwala ich dokładniej poznać.
"Mów szeptem" porwała mnie historiami obojga bohaterów. Ich życie, przeszłość i problemy, z którymi przyszło im się borykać na co dzień, złamałoby niejednego człowieka. Mimo to oni prą naprzód, popełniają błędy, przed którymi nikt, ale to zupełnie nikt nie stara się ich chronić, ostrzec.
Magda i Witek dużo muszą przejść, by poznać się lepiej. Dramatyczne zwroty akcji pokazują jak trudno żyć w pojedynkę, udowadniają, że człowiek potrzebuje wsparcia bardziej niż wszystkich skarbów na ziemi. Potrzebuje też zaufania i wiary, a na tym polu Witek jest niezawodny.


Powieść Agnieszki Olejnik jest niezwykle klimatyczna. Z jednej strony dramat z drugiej zaś powoli kiełkujące uczucie. Dwoje młodych ludzi, którzy niczym wystraszone zwierzątka potrzebują, by je oswoić.
Autorka porusza w swojej książce bardzo trudne tematy jak próby samobójcze, wyalienowanie wśród rówieśników, molestowanie seksualne. To bardzo aktualne problemy, które często kończą się dramatem. A "Mów szeptem" udowadnia, że w takich okolicznościach może się zrodzić też piękne, niezwykle mocne i piękne uczucie. Polecam.Daję : 10/10
Ilość stron : 321
Wydawnictwo : Wydawnictwo Kobiece


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Autorce oraz Wydawnictwu Kobiecemu


3 komentarze:

 1. Czytałam i uważam, że książka jest genialna. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, zgadzam się. Ta historia mnie urzekła. Do tego ta okładka .. Aż mi żal że już za mną ❤️

   Usuń
 2. Książka w planach, a recenzja 10/10 tylko mnie w tym utwierdziła.

  OdpowiedzUsuń