środa, 30 września 2020

"Biały ptak" R.J Palacio 52/2020 (242)

 


                                              "BIAŁY PTAK"

                                                             Autor : R.J. Palacio
                                                       Wydawnictwo : Albatros

Cześć.
Mamy jeszcze wrzesień, a to jak wiadomo miesiąc, który chyba najbardziej kojarzy nam się z wojną.
Dziś mam dla was recenzję książki, która w wyjątkowy sposób opowiada o okrucieństwie tamtego czasu. Wyjątkowy, bo w formie powieści graficznej, skierowanej już do dzieci.
_________________________

Niezapomniana opowieść o harcie ducha, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życie.
Fanom Cudownego chłopaka Julian znany jest głównie jako szkolny prześladowca Augusta. Biały ptak ukazuje historię Juliana z innej strony – chłopiec odkrywa poruszającą historię swojej babci, która podczas II wojny światowej ukrywała się w okupowanej przez nazistów Francji i została ocalona przez pewnego chłopca.
R.J. Palacio przez lata pracowała jako ilustratorka i projektantka okładek, nadawała blasku historiom innych – nie swoim. Teraz zdecydowała się połączyć dwie pasje – obraz i słowo – i opowiedzieć o dobru, które warto krzewić zawsze – bez względu na okoliczności.
(opis wydawcy)


________________________


                                                                                ****

                      "Ale pamiętaj, że o tym jacy jesteśmy, nie decydują nasze błędy."                                                                                 ****Pamiętacie książkę "Cudowny chłopak"?Jeśli ją czytaliście, lub chociaż oglądaliście film, to macie pewność, że i tym razem autorka nie zawiedzie.
R.J.Palacio tym razem łączy słowo z obrazem i powstaje wyjątkowa powieść graficzna, komiks, traktująca o rzeczach niezwykle ważnych.

Julien prosi swoją babcię o opowieść, która ma pomoc mu napisać pracę domową. Babcia chce podzielić się z wnukiem historią, którą przeżyła w czasie drugiej wojny światowej. Opowiada o swoich szkolnych latach, chłopcu, który ze względu na swoją niepełnosprawność był prześladowany przez innych uczniów.
Sara jak się okazuje, nie była lepsza od swoich kolegów, tak naprawdę nawet nie wiedziała, jak ma na imię, bo wszyscy używali przezwiska.
Kiedy zaczyna się czas prześladowań Żydów, poruszający się o kulach Julien syn kanalarza, pokazuje, na co go stać. Wyprowadza kanałami Sarę z zagrożonej szkoły i razem ze swoimi rodzicami ukrywa w bezpiecznym miejscu na czas zagrożenia. Jego rodzina dba o dziewczynkę jak o własne dziecko, a między Julienem a Sarą rozkwita piękna przyjaźń. Jednak zło wciąż czyha.

                                                                                ****

"Zło zniknie tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie zjednoczą się, żeby położyć mu kres. Musi zaistnieć wola.Potem następuje walka."


                                                                                ****
R.J.Palacio napisała kolejną, mądrą książkę, która ma uświadamiać i uczyć. W lżejszej nieco formie, bo obrazkowej, próbuje przekazać młodym czytelnikom okrucieństwo czasów wojennych, pokazać, że nawet rówieśnicy bywali zagrożeniem, i jak wielkim złem, niesprawiedliwością jest nietolerancja.
Autorka w bardzo przystępny sposób pokazała codzienność tamtych czasów, strach dorosłych, odwagę, radzenie sobie z zagrożeniem. Niestety nie oznacza to, że książka jest lekka i łatwa, o nie.
Po jej lekturze na pewno niejeden, młody czytelnik zapyta, czy tak było naprawdę, czy można było tego uniknąć. To piękna, bolesna lekcja historii dla młodszych pokoleń.
Książka jest przepięknie wydana z dbałością o najmniejsze szczegóły. Twarda oprawa, piękne ilustracje, mądra, pouczająca zawartość z odrobiną magii. Polecam serdecznie.

Daję : 10/10
Ilość stron : 224
Wydawnictwo : Albatros

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros

4 komentarze: