czwartek, 10 stycznia 2019

Przedpremierowo "Dziewczyna z warkoczem" Agnieszka Jordan - Gondorek [PATRONAT] 2/2019 (82)

                             "DZIEWCZYNA Z WARKOCZEM"
                                       Autor : Agnieszka Jordan-Gondorek
                                                 Wydawnictwo : Replika

Witajcie.
Dziś zachęcam do zapoznania się z bardzo interesującym debiutem.
Agnieszka Jordan-Gondorek pisze już od jakiegoś czasu, jednak ten tytuł to jej pierwsza wydana książka, a ja mam nadzieję już zaraz będą kolejne ;)
"Dziewczyna z warkoczem" to świetna historia o kobiecie takiej, jak wiele z nas. Jednego dnia ma prawie wszystko, a kolejnego jej świat się sypie.
Zapraszam na recenzję.
-------------------------------------

Czy rozwód może okazać się najlepszą rzeczą, jaka spotyka kobietę?
Krystyna Hrynkiewicz jest pewna, że jej świat się zawalił. Mąż, z którym od lat starali się o dziecko, pewnego dnia radośnie oświadcza, że zostanie tatusiem. Problem w tym, że mamusią nie jest Krystyna, tylko sprzedawczyni z mięsnego.
Zrozpaczona Krystyna tylko dzięki ratunkowi przystojnego nieznajomego cudem unika śmierci pod kołami samochodu, nawet nie przeczuwając, że właśnie otwiera się nowy rozdział jej życia. Dla niej samej symbolicznym początkiem ma być wizyta w salonie fryzjerskim i pozbycie się długiego warkocza. Jakież jest jej zdziwienie, gdy zamiast znajomej fryzjerki w drzwiach wita ją spotkany wcześniej przystojny nieznajomy.
(Opis okładkowy)


----------------------------------

                                                                    ****

" Może gdybyśmy mieli dziecko, wszystko byłoby inaczej? Może Hubert nie spojrzałby wtedy na babę sprzedającą kotlety w mięsnym, tylko grzecznie siedział w domu?"

                                                                    ****
Krystyna Hrynkiewicz, śliczna długowłosa kobieta, mężatka, spełniona w pracy kobieta, marzy obecnie tylko o jednym - daniu mężowi upragnionego dziecka. I tu sprawdza się powiedzenie " uważaj o czym marzysz, bo ci się spełni". Mąż dziecko dostanie, niestety nie od tej kobiety co by wypadało.
Kiedy Krysia zajęta jest leczeniem w klinice, małżonek nie próżnuje. Po odkryciu zdrady małżeństwo rozpada się z hukiem,  a nasza bohaterka zaczyna planować życie od nowa. Dobrym początkiem ma być wizyta u ulubionej, dawno nie odwiedzanej fryzjerki, o czym świadczy chociażby długość warkocza.
Okazuje się że faktycznie dawno jej tam nie było. Salon zmienił nie tylko wystrój ale i właściciela. Tak oto los po raz kolejny stawia na jej drodze przystojnego Igora. Ale ona znów ma jakieś ale...
Jednak nasza bohaterka ma to do siebie, że im bardziej czegoś unika tym bardziej ją to "prześladuje". Ale czy w złym znaczeniu tego słowa?

Czym ujęła mnie bohaterka?
Jest babeczką która nie da sobie dmuchać w kaszę. Zdrada? Ok, boli, ale nie ma co rozpamiętywać. Wyrzuca wiarołomnego, bierze rozwód i z całych sił próbuje się nie rozsypać.
Podoba mi się też, że pozwala sobie pomagać. Czy to Igor, czy Janek ona wie że chcą jej dobra.
Tak samo podoba mi się jej podejście do nowej teściowej. Mimo kiepskich doświadczeń, pozwala się zbliżyć do siebie matce Igora. Daje jej szansę, nie próbuje separować od swojej rodziny. A to serio, nie jest takie oczywiste. Nie wiem czy tak potrafiłabym.
Na pewno nie byłabym taka delikatna w stosunku do Huberta! Ale to już musicie przeczytać książkę i ocenić same ;)                                                                               ****


"Wiem, że już nic nie będzie takie samo, ale chyba mi z tym dobrze. Nie chcę żyć tak, jak wcześniej."


                                                                               ****Pisząc tę recenzję , zastanawiam się jak przekazać wam to co najlepsze z książki , nie zdradzając tym samym szczegółów z jej treści.
Co znajdziecie w książce Agnieszki Jordan- Gondorek?
Historię dziewczyny jakich wiele. Zakochanej w mężu po uszy, porzucającej dla niego własne marzenia, za wszelką cenę starającej się sprostać jego wymaganiom. Dziewczyny która świetnie radzi sobie w pracy, jest stabilna finansowo, ma dobre kontakty z ludźmi. Kobiety która tęskni za rodzicami, pragnie zostać matką by uszczęśliwić męża.


                                                                          ****


"Obiecuję sobie, że będę jeszcze szczęśliwa. Choćbym sobie miała, kurde, to szczęście sama narysować."


                                                                           ****


Poznacie fantastycznych ludzi wokół niej, którzy tworzą całość tej historii. Nadadzą jej nieco azjatyckiej egzotyki, smaku, zapachu, koloru, pewnego rodzaju delikatności i  legend, a wszystko to dzięki "przyszywanej" rodzinie Krysi.
Na kartach powieści znajdziecie też dobry humor, intrygę, miłość w różnych znaczeniach tego słowa, a także mnóstwo odcieni kobiecej wrażliwości.
Autorka ma cudowną umiejętność przedstawiania nas, kobiet tak jakimi jesteśmy. Ze swoimi lękami a jednak niezwykła siłą. Udowadnia ze odpowiedni ludzie u boku, potrafią sprawić by to co kiedyś było naszą porażką przekuć w to co będzie naszym sukcesem ale i na odwrót, są też tacy co umieją nam wmówić że jesteśmy niewiele warte.
Przypomina też że rodzina, to nie tylko więzy krwi, a ludzi łatwo krzywdzić, dlatego warto ich poznać zanim dokonamy ostatecznej oceny. Naprawdę, warto poświęcić chwilę by wyjaśnić pewne sytuacje podczas rozmowy. Człowiek ma to do siebie że nie jest nieomylny. To że coś widzimy nie oznacza że jest tym o czym myślimy ;)                                                                               ****


              "Nie można zmienić przeszłości, ale można jej się nie poddać... "


                                                                              ****


Debiuty są trudne. Ciężko sprzedać coś co jeszcze nie ma wyrobionej opinii, łatki dobre lub słabe. Ale uważam że ta książka zasługuje na szansę, i uważam że da sobie radę w literackim światku. Czyta się niezwykle lekko, bohaterowie są doskonale wykreowani, realni, a historia wciąga i intryguje. Nuta egzotyki nadaje świeżości i nowości. Tematyka jest bardzo czasowa i warta głębszego zastanowienia. Dziecko to niezwykłe ukoronowanie związku, ale czy jego podstawa? Polecam gorąco!


Daję : 9/10
Ilość stron : jako że egzemplarz finalny jeszcze nie dotarł do mnie, uzupełnię później.
Wydawnictwo : ReplikaZa egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Agnieszce Jordan - Gondorek oraz Wydawnictwu Replika


2 komentarze:

  1. Cudowna okładka i cudowna historia. Naprawdę, aż chce się czytać

    OdpowiedzUsuń