poniedziałek, 23 marca 2020

"Idealna rodzina" Ilona Łepkowska 16/2020 (206)


                                     "IDEALNA RODZINA"

                                                Autor : Ilona Łepkowska
                                               Wydawnictwo : Muza S.A

Dzień dobry.
Któż z nas nie słyszał o Ilonie Łepkowskiej - Królowej Polskich Seriali ? Jesteście ciekawi, jak wygląda życie takiej "królowej" od kuchni? Między innymi o tym właśnie jest ta książka ;) Zapraszam.

__________________________

Anna Sobańska jest scenarzystką i producentką ulubionego serialu Polaków "Idealna rodzina", który od lat jest dla widzów niedoścignionym wzorem życia rodzinnego. Za to życie samej Anny całkowicie odbiega od tego wzoru. Bez reszty zajęta pracą i karierą kobieta kompletnie nie interesuje się córką, synem i swoim mężem. Jest też powszechnie znienawidzona przez współpracowników. Nie ma to dla niej jednak żadnego znaczenia – nie szanuje ludzi, nie liczy się z nimi, dla niej ważna jest tylko skuteczność działania.

Wszystko się zmienia, gdy pewnego dnia w jej domu zjawiają się... dwie główne postacie z jej serialu.
(opis wydawcy)


________________________

                                                                       ****

"Trzeba umieć cieszyć się drobnymi przyjemnościami. Smakiem porannej kawy, błyskiem świtu za oknem... Bez tego nie ma szczęścia..."                                                                       ****

Anna Sobańska jest kobietą, która odniosła ogromny sukces dzięki swojemu nowatorskiemu pomysłowi na serial zatytułowany "Idealna rodzina" . Jak sam tytuł mówi, ta telenowela jest wyobrażeniem idealnego życia dla wielu Polaków. Seniorzy serialowej rodziny- Bogusia i Kazik Litwińcowie, pewnego dnia pojawiają się nie tylko w telewizorach fanów tego serialu, ale i w domu scenarzystki i to dosłownie, w całej swej okazałości i postaci. Jaki jest cel tej niezwykłej wizyty i jak ona wpłynie na życie rodzinne i zawodowe Anny? Zapraszam do lektury.
Ilona Łepkowska tym razem postawiła na książkę o tym, z czym związana jest zawodowo. A  wszystko to z ironią i dużą dawką humoru.
Poznajemy kulisy powstawania seriali, od pomysłu na realizację. Poczytamy o stosunkach pomiędzy ekipą realizującą,  aktorami, strony ciemne i te bardziej kolorowe tego świata.
Jednak sednem tej historii jest uświadomienie głównej bohaterce tego, co w życiu najważniejsze.

Postać Anny jest ukazana z wielu perspektyw. Jako pracodawcy- niezbyt sympatyczna, wymagająca, ostra i często wręcz wiedźmowata. Jako żony i matki- wiecznie zabiegana, zimna, wydawałoby się bezuczuciowa, na szczęście do czasu, jako córki- tu bardzo ciekawa odmiana- bo Anna okazuje się  skrzywdzoną, zagubioną dziewczynką, za którą ciągnie się coś, co psuje jej życie we własnym domu. I ostatnia jej odsłona to ta, którą poznają jej serialowi intruzi, dla nich jest najbardziej szczera, to właśnie z Bogusią i Kazikiem może być sobą w 100%, co niestety nie zawsze jest dobrze widziane z boku, szczególnie kiedy tylko ona widzi swoich lokatorów. ;)
                                                                             ****


"Bo pani boi się, że ktoś panią skrzywdzi. I dlatego krzywdzi pani innych i nie pozwala sobie na dobre uczucia."                                                                           ****Autorka przemycając do życia Sobańskiej, wzorce idealnych ludzi z jej własnego serialu, chce uświadomić swojej bohaterce, że zaniedbuje własną rodzinę. Że życie może być idealne, nie tylko na papierze czy w tv. Pokazuje, co trzeba poświęcić, by rodzina na tym zyskała.
Jak obserwujemy, porzucenie nawyków, zmiana priorytetów, czy zwyczajnie poznanie swoich dzieci nie jest prostą sprawą. Uczymy się takich zachowań metodą prób i błędów, a przyznanie do porażki bywa bolesne.

Książkę czyta się bardzo dobrze, napisana jest z dystansem, lekkością, dużą dawką humoru, słownictwo bywa soczyste i dosadne, co tutaj pasuje po prostu doskonale.
Pani Ilona, wprowadzając w życie Anny fikcyjne postacie, nadała swojej powieści wyjątkowości, unikając przy tym wszechobecnych schematów, nie próbując zmieniać swoich bohaterów, fundując im zdrady, rozwody czy śmierć najbliższych. Co ciekawe, nie zmniejszyło to ważności problemów, z którymi się borykają, pokazania strat, jakie ponosiła rodzina w wyniku zaniedbań.
                                                                    ****

"Ojciec nigdy nie brał Ani na kolana, nie przytulał, nie mówił ciepłym tonem. Był Panem Bogiem zamkniętym w swoim gabinecie. Mama próbowała czasami, oczywiście, gdy mąż nie widział, dać córce trochę czułości i miłości, ale były to bardzo rzadkie momenty, po prostu bała się męża i jego reakcji."                                                                  ****
Podsumowując, przyznaję, że poprzednia książka autorki bardziej przypadła mi do gustu, jednak ta historia jest bardzo na czasie, szczególnie teraz, w czasie kwarantanny, gdy zmieniamy swoje priorytety, dająca nadzieję na naprawę błędów. Polecam.Daję : 8/10
Ilość stron :384
Wydawnictwo : Muza S.A

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Muza S.A3 komentarze:

  1. Chciałabym bardzo, aby ta książka trafiła w moje ręce. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Dopiero w planach zdobycie tej książki.

    OdpowiedzUsuń
  3. Serialu nie znam, być może dlatego że nie jestem ich zwolenniczką ale książka może być ciekawa.

    OdpowiedzUsuń