poniedziałek, 17 czerwca 2019

"Niebieska sukienka" cykl Dwieście wiosen tom.II Grażyna Jeromin- Gałuszka 54/2019 (135)

                                     "NIEBIESKA SUKIENKA"
                                            Autor : Grażyna Jeromin- Gałuszka
                                                Wydawnictwo : Prószyński i s-ka
                                                                    tom II

Dzień dobry.
"Niebieska sukienka" to kolejna książka, która dzięki swojemu wnętrzu przenosi nas w świat historii, rodowych tajemnic, waśni rodzinnych. To powieść głównie o kobietach, bo to one wiodą prym, budując od nowa, nadszarpnięte przez wojenne czasy domostwa i rodziny. Zapraszam.

___________________________

Dwustuletnia historia, w której wielkie i małe dramaty, smutki i radości, miłość i nienawiść, przeplatają się ze sobą na przemian w zawrotnym tempie, czyniąc z tej opowieści pełną niespodzianek podróż do świata, który dawno minął.
Jest rok 1920, pierwsze lata niepodległości, czas odbudowy kraju po wojennej zawierusze i scalania w jeden organizm trzech oddzielnie dotąd funkcjonujących po obcymi zaborami.
Folwark w Osadzie, mimo iż miał szczęście znaleźć się poza bezpośrednimi działaniami wojennego frontu, nie uniknął strat, z którymi teraz muszą zmierzyć się kolejne pokolenia Maryni Popiel i Andrzeja Konarskiego.
Żyje jeszcze Florentyna, druga właścicielka folwarku. Żyje i wciąż czeka na powrót z dalekiej Syberii Kacpra Janczara. Owoc ich miłości, Klara, dochowała się trzech córek: Emilii, Klementyny i Meli, przed którymi świat teraz stoi otworem - wystarczy dokonać właściwych i rozsądnych wyborów. One jednak, jedna po drugiej, dokonują takich, z którymi rozsądek - zwłaszcza w mniemaniu ich matki - niewiele ma wspólnego, uruchamiając ciąg dramatycznych zdarzeń, o jakich w tej pięknej i cichej dolinie na jakiś czas już zapomniano.
(opis wydawcy)


____________________________

                                                                   ****

"Raz na jakiś czas dzieją się rzeczy niezwykłe. Nie wiadomo jak, nie wiadomo dlaczego - po prostu."

                                                                   ****
Gdy wkraczamy w świat drugiego tomu powieści , w Folwarku żyją trzy pokolenia kobiet. Florentyna, wiekowa już dama, jej córka Klara oraz moim zdaniem najciekawsze osóbki w postaci jej trzech córek- Klementyny, Emilii i Meli. Jest rok ok. 1920, folwark podupadł ale teraz ma szansę znów zacząć pracować pełną parą. Dziewczęta dorosły i zaczynają wybierać własne ścieżki życia, co niejednokrotnie przyprawia ich matkę o palpitacje serca i czarną rozpacz. Tutaj bardzo wyraźnie widzimy różnice pokoleniowe. Każda z sióstr wybiera zupełnie inne życie. Nie chcę tu podawać konkretów, bo to najbardziej zaskakujące i interesujące wątki.


Powieść toczy się dwutorowo. Mamy czas obecny i ten miniony. I tutaj, niespodzianka- nie doczytałam, że "Niebieska sukienka" to tom drugi, i zaczęłam cykl od tego tomu. Z tego punktu widzenia uważam, że można czytać te dwa tomy osobno, aczkolwiek sporo stracimy. Dzięki nawiązaniom w tekście do czasu przeszłego poznamy część wcześniejszych losów naszych bohaterów, które mnie osobiście zachęciły do zamówienia "Folwarku Konstancji".
To co mi przeszkadzało w czytaniu, to ilość bohaterów i czasem zbytnie przeskoki czasowe. Raz czytam o wiekowej pani, raz o panience, tu i tam były osoby w tym wieku, a ja nie mogę sobie przypomnieć o kim mowa. Zwyczajnie gubiłam się, szukałam w pamięci kto jest kim, i gdzie obecnie znajduje się znana postać. W trakcie czytania jednak ta sytuacja się poprawia. Utrwalają się w pamięci sylwetki, miejsca i czyta się dużo łatwiej.

                                                                            ****

"Uszyta z miłości i tęsknoty...Rzeczy nie mają duszy, lecz ja tyle razy ją tuliłam do policzka, tyle razy w nią płakałam, że być może coś w niej zostało...Jakaś aura, niewidoczny fluid..."


                                                                            ****
Autorka w swej książce pokazuje siłę kobiet, które w tamtych czasach nie boją się postawić na swoim, dla rodziny gotowe są przeciwstawić całej społeczności. Nie boją się "języków", bycia innymi niż nakazują niepisane zasady- oj bardzo dokładnie widać to po młodych panienkach.
Te kobiety nie boją się też ciężkiej, fizycznej pracy.
"Niebieska sukienka" to też przykład na to, że nie zawsze wszystko jest takie jak je widać, nie zawsze życie toczy się tak, jak byśmy chcieli i sobie wymarzyli. To książka czasem romantyczna, czasem sielska, a są też chwile pełne dramatu, tajemnic i zaskoczenia. Polecam serdecznie.


Książkę możecie nabyć np. tutaj ➤ Niebieska sukienkaDaję : 8/10
Ilość stron : 468
Wydawnictwo : Prószyński i S-kaZa egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

6 komentarzy:

 1. Nie znam tego cyklu, ale ta część brzmi bardzo ciekawie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Też nie lubię zbyt dużo przeskoków czasowych ale wszystko zależy od sposobu narracji. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam już oba tomy. Super recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może kiedyś się skuszę :) Ale najpierw muszę nadrobić I tom :)
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 5. Obie części wspaniałe. A czy ktoś wie czy i kiedy będą następne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze strony autorki kojarzę, że 3 tom już napisany. Niestety nie znam daty planowanej premiery.

   Usuń