środa, 28 sierpnia 2019

"Był sobie pies 2" W. Bruce Cameron 78/2019 (158)


                                           "BYŁ SOBIE PIES 2

                                                  Autor : W. Bruce Cameron
                                         Wydawnictwo : Wydawnictwo Kobiece


Dzień dobry.
Kolejny, upalny dzień przed nami, a ja przychodzę z zapowiedzią lektury zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
__________________

Wszystkie psy doskonale wiedzą, że życie ma sens tylko u boku ukochanego człowieka
Bailey – bohater bestsellera „Był sobie pies” – powraca w nowym psim wcieleniu, aby wypełnić kolejną misję!
Mała Clarity June opuszcza ukochaną babcię i jej psa i wyjeżdża z matką do wielkiego miasta. Psiak przeżył już wiele żyć i sporo się nauczył o ludziach. Miał różne imiona: Bailey, Toby, Ellie, Koleżka…
Bailey powraca w nowym wcieleniu na czterech łapach i spotyka dorastającą Clarity. Wie, że jego misja jeszcze nie została wypełniona – musi pilnować i strzec dziewczynki. Musi być dzielnym psem!
Tym razem zrobi wszystko, aby pomóc ukochanej pani odnaleźć prawdziwą miłość i zrealizować jej marzenia. Czasami będzie musiał odejść, by zaraz znów powrócić jako inny psi przyjaciel. Bo jedno wie na pewno: życie jest na tyle pomerdane, że zawsze warto trzymać się razem.
(Opis okładkowy)


__________________
                                                                          ****

"Czułem ogarniającą mnie ciemność, tak jak wtedy, gdy jako Koleżka odchodziłem w ramionach Hannah, myśląc o małej Clarity z nadzieję, że znajdzie pieska, który się nią zaopiekuje."


                                                                          ****
Bailey, poznany w pierwszej książce o tym przesympatycznym bohaterze, powraca w kolejnych wcieleniach. Pokochacie tutaj cudowną suczkę Molly, maleńkiego cziorka Maxa.
Tym razem nie dość, że Biley/Koleżka/Toby bardzo dobrze pamięta swoje wcześniejsze "życia" to wie, że za zadanie ma pilnować swojej ukochanej dziewczynki Clarity June, którą poznał, kiedy była małą dziewczynką. Teraz trafia do niej, gdy jest już dorastającą panienką, mającą wieczne problemy z niewydolną wychowawczo matką Glorią, która myśli wyłącznie o sobie, a na dodatek nienawidzi psów. Jasnym punktem w życiu dziewczyny jest wierny przyjaciel Trent, na którego może liczyć zawsze i wszędzie.


Uwaga! Nie czytałam, nie oglądałam pierwszej części przygód Baileya, więc nie będę się w swojej recenzji opierać na poprzedniej książce.

Tom, który dostałam od Wydawnictwa Kobiecego, to piękna książka o wiernej, bezwarunkowej przyjaźni na lata. O przyjaźni pomiędzy psem i człowiekiem, pełnej miłości, oddania, zrozumienia i niestety cierpienia.
Autor przedstawił tę historię z perspektywy psa w jego kolejnych wcieleniach. Czytamy, dowiadujemy się, o uczuciach zwierzaka, próbującego zrozumieć nasz ludzki świat, który wcale nie jest dla niego taki prosty. Obserwując zachowania ludzi tłumaczy je sobie na swój pieski sposób, co czasem ma zabawne konsekwencje. Historia życia Baileya w kolejnych wcieleniach to przede wszystkim uczucia. Uczucia, które okazuje on, które okazuje jego pani i otaczający ich ludzie. Jest tu miłość, radość, szczęście, nadzieja, ale i niechęć, strach, złość czy rozpacz.
To bardzo ciekawe doświadczenie, czytać książkę napisaną w ten sposób, poznawać świat zwierzęcia od tej strony. Autor zadbał, byśmy podczas lektury uczyli się zachowań w stosunku do psa, poznawali ciekawostki dotyczące poszczególnych ras, czy ich niezwykłych umiejętności.
I teraz uwaga... moi drodzy, ta książka to też apel na zwrócenie uwagi na problemy współczesnych nastolatek, tutaj jest to bulimia, która potrafi zrujnować zdrowie na całe życie. Uwierzcie na słowo, dializoterapia i jej konsekwencje, to naprawdę ciężka sprawa. Pisze wam to to osoba, która we wczesnym dzieciństwie przez problemy z nerkami, była na to skazana kilkanaście lat ;)
To także przypomnienie, że wcześnie wykryty nowotwór może być całkowicie uleczalny.                                                                            ****

           "Byłem psem, który kochał wielu ludzi- to czyniło ze mnie grzecznego pieska."


                                                                           ****
Ta książka jest bardzo emocjonalna i zastanawiam się, czy ja, po poznaniu już jej treści, miałabym odwagę zabrać pięciolatka, który był zachwycony pierwszą częścią filmu, na jego kontynuację.
Bardzo mądra, piękna, lecz momentami smutna historia, gdzie emocje aż szukają ujścia w łzach.
Polecam!


Daję : 10/10
Ilość stron : 405
Wydawnictwo : Wydawnictwo Kobiece
Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.


4 komentarze: