środa, 10 października 2018

"Wygrać Hollywood, przegrać życie" 14 wersji życia gwiazd kina. Justyna Kobus 53/2018

        
                   "WYGRAĆ HOLLYWOOD, PRZEGRAĆ ŻYCIE"
                                                      Autor : Justyna Kobus
                                                    Wydawnictwo : Zysk i s-ka
Cześć.
Afery z udziałem gwiazd i celebrytów nie od dziś budzą ogromne zainteresowanie. Czy piękne, uśmiechnięte twarze aktorek to ich prawdziwe twarze czy maska, za którą kryją się tajemnice i tragedie. Między innymi o tym jest książka Justyny Kobus. Zapraszam.


---------------------------------------

Znacie je doskonale. Marzyliście o tym, by wyglądać i żyć jak one. Podziwialiście ich urodę zatrzymaną na taśmie filmowej, zazdrościliście im sławy, w przekonaniu, że ich życie było wspaniałą bajką. Brigitte Bardot, Rita Hayworth, Audrey Hepburn, Ingrid Bergman, Marylin Monroe, Grace Kelly… Czy jest ktoś, kto o nich nie słyszał? Niemożliwe. Wszyscy je kochamy.
Ich prawdziwe życie niewiele jednak miało wspólnego z sielankowymi opowieściami z ich udziałem, znanymi z ekranu. Wielka uroda, sława, talent nie uchroniły ich przed nieudanymi związkami, przed cierpieniem, nie stały się przepustką do szczęścia. Przeciwnie, trwanie na szczycie bywało okupione zaniedbywaniem najbliższych, dramatycznymi wyborami, nie zawsze trafnymi. Ponadto - ciągłym byciem na cenzurowanym. Uwielbiana przez publiczność Ingrid Bergman, zwłaszcza za rolę w „Casablance”, idąc za głosem serca, stała się bohaterką jednego z największych skandali w historii Hollywoodu. Zapłaciła za to odrzuceniem przez branżę i fanów. Amerykanie życzyli śmierci jej dziecku, nazywając je „potomkiem wiedźmy”.
(źródło opisu Wydawca)

---------------------------------------

Odkąd zobaczyłam zapowiedź książki byłam nią zaintrygowana. Nie od dziś wiadomo że życie wielu gwiazd nie jest takie kolorowe na jakie kreują je producenci i managerowie. Bycie celebrytą to ciężki kawałek chleba bez prywatności. Ale czy zastanawialiście się kiedyś co było zanim stali się sławni?

Justyna Kobus w swojej książce ujawnia nie tylko drogę do sławy takich gwiazd jak Brigitte Bardot, Pola Negri, Audrey Hepburn, Marilyn Monroe, Grace Kelly czy Angelina Jolie, ale kawał ich prywatnego życia które jakże często było zupełnym przeciwieństwem naszych wyobrażeń.
Brak wsparcia rodzin, bardzo często pozbawione miłości rodzicielskiej, walczące o uwagę ojca czy matki, pogubione w miłości i uczuciach.Często potem powielają podobne błędy względem swoich dzieci, rodzin.
Taka np. Grace Kelly. Znana, sławna, bogata i do tego żona księcia. Zdawałby się, bajka.
Jednak ta bajka miała nie tylko zły koniec bo i sam początek był bardzo smutny.
Grace od najmłodszych lat walczyła o uczucia ojca. Oddałaby wszystkie swoje sukcesy, miłości za jedną jego pochwałę. A ten, kiedy córka odebrała Oscara (największy aktorski sukces) skomentował to w następujący sposób :

"Z czwórki moich dzieci, z nią wiązałem najmniejsze nadzieje, a zdaje się, że na starość to ona będzie mnie utrzymywać."

Nigdy nie wspierał córki w jej aktorskich planach, mało tego, wręcz nie zgadzał się na jej wybory twierdząc że "aktorka to tylko trochę bardziej wyrafinowana ulicznica..."

Grace, jakby chcąc zagłuszyć brak miłości rodzicielskiej wdaje się w coraz to nowe romanse, często z dużo starszymi mężczyznami. Kiedy poznaje księcia Rainiera wydawałoby się chwyta pana Boga za nogi. Jednak to tylko złudzenie. Książę tak naprawdę kocha inną, małżeństwo zawiera chętnie ze względu na majętność Kelly. On ją zdradza, ona zaczyna nadużywać alkoholu, a koniec końców ginie tragicznie w wypadku samochodowym. Smutne dzieciństwo, smutne dorosłe życie i tragiczny koniec. To tylko jedna z takich historii które znajdziecie w tej książce.
"Wygrać Hollywood, przegrać życie" to książka która daje do myślenia. Współczujemy tym kobietom, a z drugiej strony mamy poczucie że często dla nich takie życie było jakby narkotykiem. One żyły by być podziwiane, wielbione za wszelką cenę. Nawet jeśli tą ceną było życie.
Książka wzbogacona jest też o fotografie znanych artystek.
Polecam!


Daję : 10/10
Ilość stron : 352
Wydawnictwo : Zysk i S-ka


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwo Zysk i S-ka.


2 komentarze:

 1. W końcu weszłam!! I nie musiałam wyłączać AVASTA hihi. Zrestartowałam komputer i uaktualniłam Firefoxa. Zadziałało :)

  Bardzo lubię konkretne i niedługie recenzje, ponieważ zawsze mam czas je przeczytać.
  Po recenzji domyślam się, że książka do wesołych nie należy. To zupełnie nie moje tematy, ale muszę przyznać, ze dzięki Twojemu opisowi, przeczytałabym książkę. Bardzo smutne jest życie, kiedy rodzice w Ciebie nie wierzą. Chociaż ja bym spojrzała z innego punktu widzenia - ojciec Grace to straszny du*ek !!!

  Pozdrawiam :*
  Klaudia
  zaczarowaneksiazkami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko jej rodzice byli do bani ;) Niestety, świat sław bardzo często jest bardzo gorzki. To dobre lektury, kiedy wydaje nam się że jest nam źle i zazdrościmy innym ;)Pozdrawiam.I fajnie że jesteś !<3

   Usuń