wtorek, 20 listopada 2018

"Szara Wilczyca" James Oliver Curwood 69/2018


                                   "SZARA WILCZYCA"

                                       Autor : James Oliver Curvood
                                          Wydawnictwo : Zysk i S-kaWitajcie.
Dziś coś zupełnie innego. Książka która kojarzy mi się z zaczytanym dzieciństwem i przygodą. Książka której bohaterami są przede wszystkim zwierzęta. Zapraszam.

-----------------------------
Podróż śladami wilków.
Kazan – mieszaniec psa rasy husky z wilkiem – oraz jego towarzyszka Szara Wilczyca przemierzają lasy i pustkowia Alaski, szukając schronienia i pożywienia oraz opiekując się sobą nawzajem.
W surowym klimacie Ameryki Północnej czeka ich wiele niebezpieczeństw oraz wyzwań. Przyroda i cywilizacja pełne są wrogów, ale także niespodziewanych przyjaciół. Powieść Curwooda to historia wielkiej miłości, która zawsze zwycięża – w konfrontacji z człowiekiem, ze zwierzętami oraz z naturą.
Nowe ilustrowane wydanie zachwyci wszystkich miłośników zwierząt i przygód. Dzięki tej książce dzieci docenią piękno dzikiej przyrody i nauczą się szacunku do sił natury.
(opis Wydawca)

----------------------------


Kazan to mieszaniec wilka z husky. To zwierzak który ma ciężkie doświadczenia ze szczenięcych lat. Człowiek kojarzy mu się głównie z biciem i niewolą. Jednak ma i dobre wspomnienia które niczym zew natury ciągną go do ludzkich siedlisk i każą dbać i pomagać.
Miło iż tytułową bohaterką jest wilczyca, to jednak Kazan bardziej przyciąga w tej powieści uwagę. Autor pod postacią zwierząt pokazuje nam jak wielką siłę i wolę przetrwania mają te niezwykłe osobniki. W ogromnym mrozie, często głodne wędrują setki kilometrów przez Alaskę. Po drodze toczą wiele walk o przetrwanie, żywności czy jak to w przypadku Kazana w obronie tych których kocha.
Świat nie jest dla nich zbyt łaskawy. Szara wilczyca w czasie tej wędrówki zostaje okaleczona na całe życie, i jakby było tego mało traci coś jeszcze.
Kazan wychowywany przez ludzi, przekazywany innym właścicielom ufa tylko nielicznym. Wie kogo bronić, i w sytuacji zagrożenia jest gotów na wszystko mimo iż wie co będzie karą. Kiedy wybiera wolność bardzo szybko przystosowuje się do dzikich praw natury. Łeb w łeb ze swoją partnerką Szarą Wilczycą przemierzają mroźną Alaskę w poszukiwaniu pożywienia i bezpieczeństwa.


                                                                            ****

"Szara Wilczyca nie przywitała go u szczytu drożyny, lecz czuł jej bliskość i mocną woń wczorajszej tajemnicy. Zesztywniał cały. W głębi piersi począł mu wzbierać głuchy grzmot. Już wiedział, co go tak podniecało ubiegłej doby, To było życie."

                                                                            ****
James Oliver Curwood przypomniał mi jak kochałam w dzieciństwie książki przygodowe. Jak przeżywałam historie bohaterów, płakałam nad ich losem. "Szara Wilczyca" to książka dla młodzieży i dorosłych. Pokazuje świat mroźny, okrutny ale też pełen miłości i uczuć jakie mają zwierzęta. Pokazuje też jak zwierzę potrafi się odwdzięczyć za dobre traktowanie. Przybliża instynkt, zachowania wilków i innych zwierząt. Pokazuje też okrucieństwo handlarzy skór i zwierząt.
Jakże inna ta książka od współczesnych. Jakże mądra, prawdziwa i wzruszająca. Sama sobie zazdroszczę, że miałam szanse zaczytywać się taką lekturą mając naście lat... Polecam.


Daję : 10/10
Ilość stron : 267
Wydawnictwo : Zysk i S-ka

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i s-ka.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz