czwartek, 29 listopada 2018

"Niebieska porcelana" Simone van der Vlugt 71/2018

                              "NIEBIESKA PORCELANA"
                                         Autor : Simone van der Vlugt
                                         Wydawnictwo : Zysk i S-ka
Witajcie.
"Niebieska porcelana" to powieść o kobiecie która na przekór wytycznym czasów idzie za swoimi marzeniami. Nie boi się ciężkiej pracy, wyzwań i zmian. Droga którą kroczy jest ciężka i wyboista, ale bohaterka udowadnia że warto być wytrwałym i mieć pasje.
---------------------------------

Po śmierci męża Catrijn wyjeżdża ze swojej wioski i zostaje służącą u rodziny Van Nulandt w Amsterdamie. Ponieważ odkryła w sobie pasję do malowania, pomaga swojej pani, kiedy ta prowadzi lekcje malarstwa. Niestety, dopada ją przeszłość i musi uciekać, by w końcu znaleźć zatrudnienie w fabryce porcelany w Delft, gdzie wreszcie doceniono jej talent malarski. Rozpoczyna się dla niej czas spokoju i szczęścia, jednak niebawem Catrijn cudem nie traci życia w czasie gigantycznego wybuchu miejskiej prochowni, który zniszczył niemalże całe śródmieście Delft, a na dodatek staje przed kolejnym życiowym wyborem…
(opis Wydawnictwo Zysk )


----------------------------------

                                                                    ****

"Nie może przeboleć, że przyszło mu pracować z kobietą. W dodatku z taką która jest równie dobra jak on."

                                                                   ****
Główna bohaterka Catrijn to kobieta niezwykle silna i odważna.W poszukiwaniu lepszego życia i pewniejszego jutra opuszcza rodzinne strony i wyrusza za pracą. Jej mocną stroną jest wytrwałość i siła więc nie ma problemu ze znalezieniem posady. Kiedy zostaje gospodynią w jednym z zamożnych domów, przygląda się pracy swej pracodawczyni która jest malarką i zaczyna nieśmiało marzyć o rozwinięciu własnego talentu malarskiego. Przypadek chce że jej praca zostaje zauważona, a skutkiem tego otrzymuje propozycję pracy w fabryce porcelany gdzie zaczyna udoskonalać swój talent. Mimo ogromnego zaangażowania, nowych pomysłów wciąż musi udowadniać swą wartość, co imponuje jej pracodawcy...

                                                                           ****

"To nic, że pani nie terminowała, jeśli ma pani talent. o dla mnie o wiele ważniejsze. Talent i umiłowanie swojego fachu."

                                                                          ****


Książka "Niebieska porcelana" to powieść wielowątkowa. To nie tylko opowieść o dążeniu za marzeniami. To także romantyczna historia, brutalne tajemnice z przeszłości  które wciąż prześladują bohaterkę. To też kawał XVII wiecznej historii i obrazu Holandii. Dzięki tej lekturze poznacie poszczególne miasta i wioski, trudy znalezienia pracy, czasy epidemii dżumy, mentalność ludności w tamtych czasach.
Autorka duży nacisk kładzie na przypomnienie jak traktowano kiedyś kobiety. Gorzej wynagradzane, pozbawiane pewnych praw, często źle traktowane przez mężczyzn którzy uważali ze same sobie nie poradzą.
W samym wątku miłosnym Catrijn ogromnie mi zaimponowała. Nie wahała się bowiem na skrajne rozwiązania, dając się ponieść namiętności nie traciła też zdrowego rozsądku, co nawet w dzisiejszym świecie zaskakuje.
To książka którą czyta się jednym tchem, kibicując Catrijn na jej drodze ku szczęściu. Walka tej kobiety o życie na własnych warunkach napawa podziwem. Nie godzi się ona na bylejakość bo tak wypada. Nie boi się ciężkiej pracy i oceniania przez innych. Czuje że watro robić to co się kocha nawet kosztem ciężkich wyrzeczeń.Daję : 10/10
Ilość stron : 350
Wydawnictwo : Zysk i S-kaZa egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Zysk i S-ka


1 komentarz:

  1. Recenzja bardzo mnie zachęciła do zdobycia tej książki. Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń