poniedziałek, 19 listopada 2018

"Zapisane w chmurze" Beata Majewska 68/2018

                                 "ZAPISANE W CHMURZE"
                                             Autor : Beata Majewska
                                       Wydawnictwo : Książnica / Publicat

Dzień dobry.
Kalendarzowa jesień trwa w najlepsze, tym cudowniej było przenieść się w świat wykreowany na kartach powieści przez Beatę Majewską. Zapraszam do gorącej Rumunii gdzie na każdym kroku czyhają niespodzianki, a życie toczy się niespodziewanym rytmem.
--------------------------------

Historia czterdziestoletniej Magdaleny, która wyrusza w podróż po Rumunii

Magda ma przedsiębiorczego męża, który przyzwyczaił się, że gra pierwsze skrzypce w związku, a zarabiająca grosze na nauczycielskiej posadzie żona ma mu być posłuszna. W Magdzie rośnie sprzeciw, który znajduje ujście w czasie wakacji: Magda wyrusza na samotną wyprawę. Znajduje przez internet Julię – Rumunkę, która zgadza się zostać jej przewodniczką. Na miejscu jednak Julia okazuje się Julianem – młodym chłopakiem. Magda jest wściekła, ale postanawia dać chłopakowi szansę i tak wyruszają w podróż, podczas której Magda poznaje Rumunię, a Julian – Magdę...
(opis okładkowy)


-----------------------------------

                                                                          ****

" Ważne, Wszystko jest ważne. Nasze życie składa się z miliona ważnych rzeczy, które choć na pozór mogą się wydać  błahe i nieistotne, razem tworzą pełny obraz. Jak puzzle, gdy brakuje jednego, cała układanka traci sens"

                                                                         ****
Magda i Łukasz to małżeństwo jakich wiele. Kilkanaście wspólnych lat, dwoje udanych dzieci to nie gwarancja szczęśliwego związku. Dominujący mężczyzna nie zauważa że żona jest w małżeństwie nieszczęśliwa. Za to Magda pewnego dnia stwierdza że  czas najwyższy wziąć sprawy w swoje ręce i poczuć jak to jest żyć. Postanawia wyruszyć w samotną podróż. Los sprawia że jest to Rumunia, a przewodnikiem ma tyć tajemniczy osobnik imieniem Iulia...

W moim mniemaniu to najlepsza książka w dorobku Beaty Majewskiej pod tym właśnie pseudonimem. Zaczarowała mnie od pierwszych kart. Cudowna, emocjonująca podróż przez Rumunię. Poznawanie jej najpiękniejszych zabytków, niezwykłej i bardzo bogatej historii, legend, cudów przyrody, obywa się tak, że miałam poczucie że tam jestem. Przekonuje że Rumunia to kraj niezwykle atrakcyjny turystycznie, a nie ten kojarzący się głównie z hordami kradnących Romów i okrutnej biedy. Oczywiście nie brak tam również opisów smutnej rzeczywistości, jak np. głodujące zwierzęta.
To także podróż w samą siebie głównej bohaterki. To właśnie w Rumuni zdaje sobie sprawę co w życiu jest ważne, czego naprawdę jej brak i jak ważny dla człowieka jest czas.
Iulia okazuje się być młodym mężczyzną Iulianem. Młodym, a jednak tak dojrzałym że to on dostrzega potrzeby i dylematy zagubionej Magdy. Jest przewodnikiem nie tylko po Rumunii, ale także po jej duszy. Pozwala odkryć pragnienia, wypłakać łzy. Nie pozwala tylko na jedno, poznać siebie samego i odkryć tajemnicy.

                                                                          ****

" Możesz czuć się zagubiona. Masz prawo. Zawsze czujemy się zagubieni, gdy odkrywamy pustkę w naszym życiu."

                                                                          ****


Beata Majewska w każdej kolejnej książce ukazuje inne spojrzenie na związki. Pokazuje inne ich odcienie. W "Zapisane w chmurze" rozpad związku tak naprawdę nie jest spowodowany zdradą, ale zbytnią pewnością siebie i przeświadczeniem o posiadaniu. Autorka zwraca uwagę że związek jest jak kwiat. Nie pielęgnowany umiera. Kiedy przestajemy słuchać potrzeb drugiej osoby to znak, że  zaczyna się dziać coś złego, i czasem potrzeba właśnie kubła zimnej wody by się opamiętać.
Zwraca też uwagę na coś, co nie zawsze jest takie oczywiste. Na niezależność finansową kobiety. To właśnie ona bywa w trudnych sytuacjach naszą siłą. To ona pozwala stanąć na nogi i udowodnić że jesteśmy równoprawnymi partnerami. I naprawdę warto o nią walczyć.
"Zapisane w chmurze" to bomba emocjonalna. Nie raz się wzruszycie, uśmiechniecie czy zastanowicie nad wyborami Magdy czy jej męża. Czytając naszła mnie refleksja, że wszystko dzieje się po coś, i tak naprawdę nic nie jest nam dane na zawsze. Dlatego warto gonić marzenia, mówić głośno o tym co boli, cieszy, i pamiętać że każdy gest ma znaczenie.
Polecam z całego serca.


                                                                      ****

" Czemu nie można zatrzymać chwili? Zatrzymać czasu, zapętlić, żeby ostatnie piętnaście minut powtarzało się w nieskończoność."

                                                                     ****

Daję : 11/10
Ilość stron : 342
Wydawnictwo : Książnica / Publicat


Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Książnica / PublicatBrak komentarzy:

Prześlij komentarz