czwartek, 28 marca 2019

Kobiety nieidealne. Joanna. Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles 25/2019 (105)

                           "KOBIETY NIEIDEALNE. JOANNA"
                                 Autor : Magdalena Kawka, Małgorzata Hayles
                                               Wydawnictwo : Replika

Cześć.
Dziś zapraszam na kolejną odsłonę Kobiet nieidealnych. Od pierwszego tomu pokochałam te dziewczyny, zazdroszczę przyjaźni, choć przygód niekoniecznie. Chcecie poznać kolejną z przyjaciółek? Zatem podrzucam moją recenzję.

____________________________

Kobiety nieidealne powracają w wielkim stylu. Tym razem bardziej refleksyjnie i nostalgicznie, ale jednak wciąż życiowo, zabawnie i optymistycznie.
Spokojna i rozważna Joanna, która przez większość życia pracowała w przedszkolu i dokonywała tylko rozsądnych wyborów, pewnego razu zrobiła coś, czym wprawiła w osłupienie niezawodne przyjaciółki – wzięła ślub z poznanym na wakacjach w Tunisie Arabem. Od tej chwili jej stabilne życie, powoli toczące się swoimi torami, pognało na łeb, na szyję.
Początkowo Joanna sama była przerażona swoimi odważnymi decyzjami, jednak po pewnym czasie przekonała się, że takie tempo bardzo jej odpowiada. Jej nowa codzienność polega głównie na próbach zrozumienia nastoletniej córki oraz – całkiem dosłownie – egzotycznego męża, który dopiero rozpoczął swoją przygodę z językiem polskim.
Być może nowo zdobyta pewność siebie pomoże jej pozbyć się ciężaru, który przez lata kładł się cieniem na całym jej życiu.
(Opis Wydawcy)

___________________________


                                                                           ****

"Zostało tylko jedno zdjęcie. Nie wiem, jakim cudem. Najprawdopodobniej byłam zbyt pijana, wściekła i niedokładna, żeby doprowadzić sprawę  porządnie do końca."


                                                                            ****Seria "Kobiety nieidealne" dotyczy historii czterech przyjaciółek. Dotychczas bliżej poznaliśmy Magdę i Izę, a w tym tomie Joannę.
Ci, co czytali poprzednie tomy, pamiętają zapewne, że Joanna, to jedna z tych spokojniejszych, aczkolwiek bardzo odważnych.
Niedawno wraz z Izą otworzyły restaurację"Kazuo sushi" z egzotycznym menu. I właśnie ten lokal staje się tłem dla wielu zaskakujących, czasem bardzo zabawnych sytuacji.
Ale po kolei.
Joannie po wielu staraniach udaje się ściągnąć do Polski męża- Araba, którego poznała na wakacjach w Tunisie, a który za nic nie mógł dostać pozwolenia na przyjazd i pracę w naszym pięknym kraju. Wspólne zamieszkanie z "egzotycznym" małżonkiem zmusza do wielu kompromisów, poznawania siebie nawzajem, czasem powoduje absurdalne wręcz sytuacje. Hamza daje się lubić, jest troskliwy, bardzo opanowany i chętny do pomocy.
Joanna, matka nastoletniej, prawie że dorosłej córki, musi też pogodzić się z samodzielnością pociechy, i zwyczajnie nauczyć z nią rozmawiać i rozumieć. W międzyczasie dogląda biznesu, pomaga swoim przyjaciółkom i towarzyszy w ostatnich dniach ciąży Basi.
Co bardzo ciekawe, we wspomnieniach Joanny pojawiają się obrazy z przeszłości. Obrazy bardzo trudne, bolesne, których nie dopuszczała do głosu przez lata. O których nie wiedział nikt oprócz niej.Trzeci tom serii jak dla mnie jest najlepszy z dotychczasowych. Tej książki nie dało się dawkować dla przyjemności na kilka wieczorów. Ona pochłania się sama.
Magda, Iza, Baśka i Joanna to przyjaciółki jak ci trzej muszkieterowie. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Nie ma sytuacji, w której by sobie nie poradziły, nie znalazły wyjścia. Czy to zazdrosna konkurentka, czy to obecność przy porodzie.
Te kobiety są silne, odważne i bardzo szczere. U nich nie ma fałszywych opinii, obgadywania za plecami dla własnej satysfakcji. One nazywają rzeczy po imieniu.

Autorki w tej części, oprócz przedstawiania codzienności tych czterech kobiet, poruszają bardzo aktualne tematy. Weźmy tutaj np. mieszane małżeństwo. Ona Polka, on Arab, prosto z Tunezji który wg powszechnej opinii pewnie jest terrorystą, a z drugiej strony jako pracownik może być atrakcją. Zmagania Hamzy z polskimi temperaturami, językiem czy odmiennością religijną nie raz wywołują uśmiech na twarzy.

Bardzo podobał mi się wątek matki z córką. Relacje Joanny z temperamentną  Luśką, ich rozmowy, docinki tajemnice, jakże to życiowe i prawdziwe. Ileż matek na co dzień, przeżywa te historie. Ile z nas wspomni takie akcje przeżyte na własnej skórze.
Joanna, kobieta, która przez połowę swojego życia żyła sobie według pewnych schematów, planów, pewnego dnia znajduje w sobie odwagę na spełnianie marzeń. To taki manifest ze strony autorek, że jeśli czegoś pragniesz, walcz o to z całych sił. Lepiej spróbować niż potem żałować, że brakło ci odwagi. I  w takim momencie autorki odkrywają drugą twarz naszej bohaterki. Tajemnica z dzieciństwa, która drąży umysł i serce tej kobiety przez lata. Co będzie bodźcem do oswojenia demonów z przeszłości? O tym już przekonajcie się sami.


                                                                          ****

"Smartfon był najlepszym przyjacielem nastolatków i największym wrogiem rodziców. Był żelazną kurtyną, którą odgrodzili się tak szczelnie, by nie musieć wchodzić w najmniejszy nawet kontakt z nami, DOROSŁYMI."

                                                                          ****To powieść o przyjaźni, o kobiecych rozterkach i przepisie na życie. To książka pełna refleksji, humoru, ciepła doprawionego szczyptą egzotyki. Bardzo polecam i czekam już na czwarty tom.Daję : 10/10
Ilość stron : 351
Wydawnictwo : Replika

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Replika


5 komentarzy:

 1. Nie miałam w planach lektury tej serii ,ale czytam o niej tak dobre opinie, że postanowiłam zmienić zdanie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie nie znam tej serii i przeoczyłam poprzednie książki/książkę... :(
  Pozdrawiam, Eli https://czytamytu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam 3 tomy, ale jeśli ma być kolejna część, to wstrzymuję się z czytaniem. Recenzja śliczna.

  OdpowiedzUsuń